Od instalacji w 1859 roku, ważący 13,7 tony dzwon wieńczący 96-metrową wieżę rozbrzmiewa co godzinę i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Londynu. Według badań brytyjskiej organizacji turystycznej, wieża jest prawdopodobnie najczęściej fotografowanym budynkiem w Wielkiej Brytanii.

Reklama

Od 21 sierpnia Big Ben zostanie jednak odłączony od zegara na czas czteroletniego remontu, choć - jak zapewniono - będzie sporadycznie używany podczas wyjątkowych okazji, np. tradycyjnych obchodów Nowego Roku na nabrzeżu Tamizy. Wyłączone zostaną także pomniejsze dzwony, które odzywają się co piętnaście minut. Ostatni raz Big Ben zamilkł w 2007 roku, a wcześniej podczas podobnego remontu pomiędzy 1983 a 1985 rokiem.

Adam Watrobski, główny architekt pracujący przy projekcie, powiedział BBC, że w wieży zainstalowane zostaną także nowe udogodnienia, m.in. winda, toaleta i kuchnia.

Z kolei opiekun zegara Steve Jaggs oświadczył agencji Reutera, że "niezbędny program prac pozwoli na zabezpieczenie zegara na przyszłość, a także konserwację jego domu - wieży im. królowej Elżbiety II". Jednocześnie zaapelował do londyńczyków o przyjście 21 sierpnia w południe na plac przed budynkiem parlamentu, aby usłyszeć ostatnie uderzenia dzwonu przed remontem.

Dzwon ma także swoje własne konto w serwisie społecznościowym Twitter, na którym odmierza każdą godzinę powtarzanymi słowami "bong".