O znalezienie wolnego miejsca noclegowego jest coraz trudniej, szczególnie jeśli planujemy wypoczynek w górach. To właśnie miejscowości górskie cieszą się największą popularnością, ze względu na wspaniałe warunki do wypoczynku. Wystarczy wspomnieć chociażby o stokach narciarskich, bajkowych widokach czy wspaniałym klimacie miejscowości. Zauważalne jest również coraz większe zainteresowanie regionem morza, nad które coraz większa liczba turystów wyjeżdża na kilka dni.

Reklama

Ferie zimowe to doskonała okazja do zaplanowania wypoczynku nie tylko dla uczniów, ale i osób pracujących. Odrobina zimowego szaleństwa nikomu nie zaszkodzi. Osobom, wybierającym się w góry, warto również przypomnieć, że w tym czasie w Zakopanem odbędzie się Puchar Świata w skokach narciarskich – tak bardzo popularne wydarzenie sportowe w naszym kraju.

Które miejscowości cieszą się największą popularnością?

Patrząc na statystyki zapytań turystów na czas ferii zimowych, można stwierdzić śmiało, że nie ma żadnego zaskoczenia. W pierwszej 20 są same miejscowości górskie, dosłownie z każdego regionu. Największym zainteresowaniem i największą liczbą zapytań, nawet o 50, czy 100 proc. większą niż pozostałe miejscowości w rankingu, cieszą się: Zakopane, Białka Tatrzańska, Szczyrk, Karpacz oraz Szklarska Poręba. Topowe regiony w związku z tym to Tatry, Beskid Śląski oraz Karkonosze.

Top 5 miejscowości w okresie styczeń – luty 2019 w oparciu o procentowy udział zapytań o nocleg w portalu Nocowanie.pl

1. Zakopane – 34,3 %
2. Białka Tatrzańska – 20,3 %
3. Szczyrk – 16,8 %
4. Karpacz – 14,9 %
5. Szklarska Poręba – 13,7 %

Kiedy rozpoczynają się poszukiwania noclegów na ferie zimowe?

O znalezienie wymarzonego miejsca noclegowego jest już niezwykle trudno. Patrząc na statystyki, plany związane z feriami, chodzą nam po głowie już po zakończeniu wakacji. Duża część osób przegląda wówczas oferty noclegów właśnie na okres zimowy. Znaleźć wymarzone miejsce jest wtedy najłatwiej. Z każdym kolejnym miesiącem to zainteresowanie rośnie, a w samym szczycie, tak jak obecnie jest już niezwykle trudno. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od tego, jakiej kategorii noclegu poszukujemy i jakiego standardu oczekujemy. Największa średnia ilość zapytań to miesiące: listopad i grudzień.

Które kategorie obiektów noclegowych cieszą się największym zainteresowaniem?

Zdecydowana większość turystów stawia na kwatery i pokoje (blisko 50 proc. wszystkich zapytań o nocleg w okresie ferii zimowych dotyczyło właśnie tej kategorii obiektów noclegowych). Na pozostałych miejscach, w kręgu zainteresowań turystów, znajdują się apartamenty, domki oraz pensjonaty.