Kierunki

Polska jest miejscem chętnie wybieranym na wypoczynek, nie tylko wakacyjny. Niezmiennie wśród najpopularniejszych województw będą pomorskie, zachodniopomorskie i małopolskie. Jednak preferencje turystów delikatnie się zmieniają. Podróżnicy wybierają coraz częściej miejsca, gdzie nie ma takich tłumów jak na przykład w Zakopanem czy we Władysławowie. Już teraz możemy mówić o wzrostach w województwie śląskim, dolnośląskim, hitem staje się podlaskie.

Wśród kierunków nadmorskich nadal przeważać będą: Władysławowo, Łeba, Kołobrzeg, Krynica Morska, Międzyzdroje, Mielno, Ustka oraz miejscowości z Półwyspu Helskiego. Niesłabnącą popularnością cieszą się również góry, tutaj możemy wskazać lidera o każdej porze roku – Zakopane oraz Karpacz, Szklarską Porębę, Szczyrk, Szczawnicę, Białkę Tatrzańską, Wisłę, czy Polańczyk i Solinę. Nadal chętnie odwiedzane będą również Mazury (Giżycko, Mikołajki, Mrągowo) oraz miasta takie jak Gdańsk, Kraków, Wrocław, Poznań.

Reklama

Z każdym rokiem na popularności zyskują agroturystyki oraz niestandardowe obiekty noclegowe, turyści coraz bardziej cenią dodatkowe aspekty poza łóżkiem. Spanie w namiotach tipi, wozach, na drzewach czy w zamku lub kopalni, to marzenie niejednej osoby.

Co jeszcze będzie kierowało wyborami turystów w 2020 roku?

Łono natury

Cisza i spokój, a przy tym minimalizm! Zamiast dużego bagażu i luksusowego pobytu w hotelu ludzie wybierają pobyt na łonie natury. Można ukryć się przed światem, w lasach pełnych świeżego powietrza, na uboczu miast, to pozwala cieszyć się nawet z małych rzeczy.

Parki narodowe i krajobrazowe

Nie tylko te w górach, ale również w innych częściach kraju. Parki to miejsca, gdzie można spotkać rzadkie gatunki roślin i zwierząt, które nie występują nigdzie indziej w Polsce. Turyści coraz częściej eksplorują te tereny, wrażenie robią wydmy w Słowińskim PN, żubry w Białowieskim PN czy piękno Borów Tucholskich. Chętnie odwiedzane jest także Polesie Lubelskie, czy Sobiborski Park Krajobrazowy na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim.

Góry, nie tylko te najwyższe

Góry to przede wszystkim południe Polski – wszyscy jednym tchem wymieniają w tym przypadku Tatry, Bieszczady czy Pieniny. Ale malownicze wzniesienia znajdują się również tam, gdzie raczej nikt się nie spodziewa…

Tłumy na szlakach w Tatrach sprawiają, że coraz więcej osób wybiera inne szczyty. Turyści chętnie zdobywają Beskidy. Wśród najpopularniejszych pasm można wymienić tutaj Beskid Śląski, Beskid Żywiecki. Zaś w łańcuchu Sudetów koniecznie trzeba odwiedzić Góry Sowie oraz Góry Stołowe. Osoby rozpoczynające przygodę z górskim treningiem często wybierają Góry Świętokrzyskie.

Plaże nudystów

Ludzie potrzebują coraz więcej swobody, którą dają nie tylko góry, ale również plaże nudystów! Odpoczynek na golasa nie wzbudza już takiej kontrowersji. Do miejsc ze specjalnym oznaczeniem informującym o kąpielisku nudystów należą: plaża w Łebie, plaża w gdańskich Stogach oraz Grzybowo w gminie Kołobrzeg. Plaże te cieszą się dużym zainteresowaniem i przyciągają wielu amatorów nagiego plażowania.

Odpowiedzialne podróżowanie

Turyści coraz chętniej korzystają z obiektów oferujących ekologiczne rozwiązania czy podróżują samochodami elektrycznymi (polecamy mapę noclegów ze stacji ładowania EV). Cieszy fakt, że dla coraz większej liczby osób istotne jest odpowiedzialne podróżowanie, a w kwestii dbania o środowisko nie ma urlopu!