Znosząc restrykcje, Czarnogóra otworzyła swe granice dla obywateli 131 państw, w tym Polski.

Reklama

Część obostrzeń przywrócono. Obowiązują one od piątku i dotyczą m.in. imprez sportowych oraz zgromadzeń publicznych, których zakazano. Ograniczono też możliwość organizowania spotkań religijnych i procesji. Wierni mogą uczestniczyć tylko w nabożeństwach, które odbywają się w budynkach przeznaczonych do celów kultu religijnego.

Czarnogóra otwarta dla grup turystów z Polski! Kilka dni temu przez int. przetoczyła się inf. o zamknięciu granic dla Polaków. Tłumaczyłem wtedy, że decyzja ma charakter kryterialny i czasowy i będzie skorygowana, o co zabiegaliśmy. Pierwsza korekta wchodzi w życie dzisiaj - napisał na Twitterze we wtorek Szynkowski vel Sęk.

W świetle nowych przepisów uczestnictwo w pogrzebach ma być ograniczone - mogą w nich brać udział tylko najbliżsi krewni zmarłego.

Ponadto w gminie Rożaje na wschodzie kraju, gdzie nastąpił w ostatnich dniach wzrost zachorowań, wprowadzono też dodatkowo godzinę policyjną, która obowiązuje od godz. 18 do godz. 5.

Od początku epidemii w położonej nad Adriatykiem Czarnogórze odnotowano 424 zakażenia. Z powodu Covid-19 w liczącym 620 tys. mieszkańców kraju zmarło dotąd 9 osób.

Dochody z turystyki są kluczowe w budżecie Czarnogóry. Ogłaszając zakończenie epidemii, władze liczyły na przyciągnięcie zagranicznych turystów i odrobienie poniesionych strat.