Jak czytamy w gazecie, wszystko wskazuje, że rodziny czekające na to wsparcie mogą już planować wakacje od 1 sierpnia. Zanim je rozpoczną, muszą jednak aktywować bon turystyczny w ZUS, którego numer podadzą przy rezerwacji swojego pobytu wypoczynkowego.

Reklama

Aby skorzystać z bonu turystycznego, należy się zalogować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i aktywować bon. Zakład przekaże esemesem lub e-mailem identyfikator, który trzeba okazać podmiotowi turystycznemu. Jeśli ktoś jeszcze nie ma konta na PUE, może je założyć m.in. przy pomocy rządowego profilu zaufanego albo bankowości elektronicznej. Pomocą służyć będą także placówki ZUS – wyjaśnia w gazecie prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dodała, że informacje o bonie będzie można uzyskać na specjalnej infolinii, która zostanie wkrótce uruchomiona. Zapewni pełne wsparcie w sprawie bonu.

"Rz" informuje, że aby wesprzeć mikro- i małych przewoźników autokarowych, przewodników turystycznych i górskich, pilotów wycieczek oraz firmy zajmujące się organizacją targów, wystaw i kongresów, rząd zamierza też wydłużyć im o kolejne trzy miesiące zwolnienie ze składek ZUS i wypłatę postojowego. "Z tej możliwości skorzystają także przedsiębiorcy organizujący wydarzenia kulturalne, którzy musieli odwołać koncerty czy festiwale. Na taką formę wsparcia nie mogą jednak liczyć mikro- i mali przedsiębiorcy prowadzący np. gospodarstwa agroturystyczne i małe pensjonaty, do których popłyną teraz pieniądze z bonu turystycznego" - czytamy w dzienniku.