Wielu francuskich lekarzy apelowało już od dłuższego czasu o zawieszenie połączeń lotniczych z Brazylią. W marcu minister zdrowia Oliveir Veran przekazał, że około 6 proc. nowych przypadków infekcji we Francji, to zakażenia wariantami koronawirusa z Brazylii i Republiki Południowej Afryki. Według oficjalnych danych liczba przypadków koronawirusa przekroczyła w Brazylii 13,5 mln, a na Covid-19 zmarło ponad 354 tys. osób.

Reklama

Katastrofalna sytuacja w Brazylii

Senat przygotowuje się do powołania specjalnej komisji, która ma przeprowadzić śledztwo w sprawie działań rządu w ramach walki z pandemią, której skalę kwestionuje prezydent Jair Bolsonaro. Mimo katastrofalnej sytuacji zmęczenie i presja polityczna ze strony Bolsonaro, który często bagatelizuje też rozmiar tragedii, zmusiły niektórych gubernatorów stanów do złagodzenia ograniczeń sanitarnych.

W poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że w Brazylii sytuacja związana z epidemią jest wyjątkowo dramatyczna, a zmarłych chowa się również w nocy, aby nadążyć z pogrzebami, zaś szkolne autobusy są wykorzystywane do przewożenia zwłok. Gubernatorzy niektórych stanów skarżą się na niedobór szczepionek przeciwko Covid-19. W liczącym 210 mln ludzi kraju zaszczepiono dotąd mniej niż 3 proc. populacji.

Reklama