Jak zaznaczył, rano w bieszczadzkich dolinach, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, termometry pokazywały 14-16 stopni Celsjusza. Jest bezwietrznie.

Reklama

Po ostatnich, szczególnie nocnych, intensywnych opadach deszczu na niektórych szlakach górskich jest ślisko, mokro i błotniście. W związku z tym należy zachować ostrożność. Idąc w góry zakładamy m.in. odpowiednie obuwie - zauważył Szopa.

Wybierając się na wycieczką - przypomniał - "zawsze należy sprawdzać aktualną prognozę pogody".

Aktualna pogoda, prognoza pogody>>>

Pogoda w weekend

Reklama

Szczególnie w lecie turyści powinni być przygotowani na nagłe załamanie pogody i związane z tym konsekwencje; opady deszczu oraz burze - wyjaśnił ratownik dyżurny. Podczas burz należy unikać otwartych przestrzeni. Nigdy nie chrońmy się też pod pojedynczymi drzewami i starajmy się nie zostawać na graniach - dodał Szopa.

W ocenie ratownika, prognozy zapowiadają, że "w weekend pogoda powinna sprzyjać wędrówkom". "Ma być słonecznie, choć nieco chłodniej niż w poprzednich tygodniach" - mówił.

Według GOPR, w Bieszczadach jest coraz więcej turystów, a ratownicy górscy po kilka razy dziennie są wzywani do interwencji. Jak dotąd dotyczyły one drobnych urazów lub zasłabnięć - przekazał Szopa.

W góry - podkreślił - trzeba zabrać ze sobą m.in. kaloryczne jedzenie, napoje i naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację "Ratunek".

Autor: Alfred Kyc