Idąc w góry, należy włożyć buty, które co najmniej usztywnią nam kostkę. Nie wybieramy się w góry np. w sandałach, adidasach, czy - co też się czasami zdarza - w szpilkach – powiedział PAP naczelnik. Jak zaznaczył, szlaki górskie to nie są płaskie i szerokie ścieżki. Podczas górskich wypraw nierzadko chodzimy po kamieniach lub glinie, która po deszczu zmienia się w błoto. Odpowiednie obuwie pomaga spokojnie i bezpiecznie przebywać w górach - zauważył. Urazy kończyn, szczególnie kończyn dolnych, są najczęstszymi powodami interwencji GOPR. Skręcenia, bądź złamania są zazwyczaj spowodowane niewłaściwym obuwiem - mówił Szczurek.

Reklama

Jak przygotować się na wyprawę?

Przed każdą wycieczką górską - przypomniał - konieczne jest zaznajomienie się z prognozą pogody. Takie postępowanie pozwoli nam przygotować się na ewentualną zmianę warunków pogodowych, te w górach następują raptownie - wyjaśnił.

Zwrócił uwagę, że jeśli burza zaskoczy nas powyżej górnej granicy lasu, to nigdy nie zbiegamy z gór. Należy spokojnie zejść z grani, bo najczęściej tam zdarzają się wyładowania atmosferyczne - dodał. Wybierający się w góry zawsze powinni mieć naładowany telefon komórkowy, a w nim zainstalowaną aplikację "Ratunek". W Bieszczadach i Beskidzie Niskim w wakacje nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa blisko 130 ratowników i kandydatów na ratowników górskich.

Reklama

Autor: Alfred Kyc