Poprawiła się pogoda w Beskidach. W ostatnim czasie nie było większych opadów śniegu. Osłabł też wiatr. Szlaki są lepiej przetarte. Widoczność się poprawiła. Warunki na szlakach turystycznych, które jeszcze ostatnio były bardzo trudne, obecnie są określane jako trudne – powiedział w środę ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku Maciej Stanisławski.

Reklama

Rano temperatura wynosiła od -4 do -14 st. C na Hali Miziowej

W środę rano temperatury wynosiły od -4 st. w Szczyrku do -14 st. na Hali Miziowej. Śniegu leży od 35 cm w Szczyrku i 80 cm na Klimczoku po 130 cm na Hali Miziowej i 135 cm na Markowych Szczawinach.

W rejonie Babiej Góry obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Jest ono znaczne. Występuje w miejscach, gdzie bardzo silny wiatr, głównie z zachodu, odłożył i uformował deski śnieżne o znacznej grubości. Dotyczy to głównie żlebów, kociołków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu przede wszystkim po północnej stronie masywu.

Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy niewielkim obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. Lawiny, nawet bardzo duże, mogą też zejść samoistnie. Należy unikać stromych stoków. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa. Zamknięty do odwołania jest szlak żółty, tzw. Perć Akademików, który służy tylko do podchodzenia na Babią Górę.

Niebezpiecznie jest także w rejonie Pilska. Tam możliwe są zejścia zsuwów i małych lawin przy bardzo niestabilnej pokrywie śnieżnej w stromych wklęsłych formacjach terenowych znajdujących się w kopule szczytowej masywu. Głównie dotyczy to małych kociołków po północnej i południowej stronie grzbietu.

Reklama

"Wybierając się w góry należy do tego dobrze się przygotować"

Wybierając się w góry zawsze należy do tego dobrze się przygotować. Niezbędne jest zabezpieczenie termiczne. Trzeba zabrać ze sobą zapas ciepłych płynów, adekwatną do pory roku odzież, odpowiednie obuwie i przynajmniej raczki lub raki. Kijki ułatwiają utrzymanie równowagi. Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek".

W Beskidach funkcjonują ośrodki narciarskie. Warunki na trasach są dobre. W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Autor: Marek Szafrański