Jak wyjaśnia PKP Intercity, podczas trwania zastępczego rozkładu jazdy ponad 110 pociągów zostanie skierowanych przez stację Warszawa Gdańska, która została przygotowana do przyjęcia większej liczby pasażerów. To niejedyne zmiany. Część pociągów będzie kursowała w skróconej relacji do i z Warszawy Centralnej lub Warszawy Wschodniej.

Reklama

Przewoźnik zapowiedział ułatwienie dla podróżnych podczas prac modernizacyjnych na warszawskim węźle. Od 12 marca 2023 wybrane pociągi PKP Intercity pojadą warszawską linią obwodową, zatrzymując się na stacji Warszawa Młynów. Dzięki postojowi na tej stacji pasażerowie zyskają możliwość wygodnej przesiadki do linii metra M2, co umożliwi im szybki dojazd do Centrum, a także na prawobrzeżną część Warszawy.

Co jeszcze się zmieni?

PKP Intercity zapowiada, że od 12 marca uruchomiony zostanie pociąg EIP, który połączy Katowice z Trójmiastem, zatrzymując się po drodze w Sosnowcu, Warszawie i Malborku. Z kolei Warszawę z Krakowem połączy dodatkowo pociąg IC Kinga, który zostanie uruchomiony od maja bieżącego roku. Będzie kursował codziennie, a po drodze zatrzyma się między innymi w Radomiu i Kielcach. Połączenie będzie obsługiwane przez elektryczny zespół trakcyjny ED160 FLIRT.

W korekcie rozkładu jazdy, jak podaje kolejowa spółka, został uwzględniony również koniec prac modernizacyjnych na linii kolejowej nr 358. W konsekwencji, na odcinku Poznań – Zielona Góra – Poznań, przywrócony zostanie ruch pociągów, a połączenie pomiędzy miastami będzie funkcjonowało bez zastępczej komunikacji autobusowej.

Reklama

To nie koniec zmian

Z informacji przekazanej przez przewoźnika wynika, że w związku z naprawą mostu w Grudziądzu skład TLK Flisak relacji Katowice – Gdynia Główna – Katowice pojedzie trasą okrężną przez Iławę Główną. Do pomijanych stacji: Sztum, Kwidzyn i Grudziądz podróżnych dowiozą autobusy komunikacji zastępczej. Mieszkańcy Dębicy, Rzeszowa i Strzyżowa nad Wisłokiem zyskają możliwość dojazdu między innymi do Krakowa, Tarnowa, Sanoka czy Zagórza dzięki skierowaniu przez te miasta składów TLK Bieszczady i TLK Wetlina.

Natomiast z powodu naprawy linii kolejowej nr 38 od 4 maja zamknięty zostaje odcinek Giżycko – Sterławki Wielkie. W związku z pracami IC Mamry pojedzie w relacji skróconej do Olsztyna Głównego, a odwołany zostanie pociąg IC Niegocin. W terminie 13 - 17 marca oraz 29 maja - 7 czerwca pociągi TLK Karpaty relacji Zakopane - Gdynia Główna - Zakopane oraz IC Warmia relacji Olsztyn Główny - Kraków Główny pojadą trasą okrężną przez Zawiercie, Dąbrowę Górnicza i Trzebinę.

12 i 13 marca do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni na dworcach w największych miastach Polski (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław), którzy pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

Będą kolejne zmiany rozkładu

Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl.

W okresie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy 2022/2023 zarządca infrastruktury kolejowej przewidział pięć korekt, których zadaniem jest dostosowanie kursowania pociągów do prac modernizacyjnych prowadzonych na liniach kolejowych. 12 marca br. wejdzie w życie druga z nich.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski