Członek zarządu PLL LOT ds. handlowych Michał Fijoł powiedział podczas uroczystości na krakowskim lotnisku, że jest to kolejne bezpośrednie międzynarodowe połączenie uruchamiane przez LOT z tego portu. Jak wskazał, Kraków Airport jest dla narodowego przewoźnika „niezmiernie ważnym portem lotniczym”.

Reklama

W tym roku LOT zaoferuje z Kraków Airport ponad pół miliona foteli - zapowiedział Fijoł. Według niego w czwartek w systemie rezerwacyjnym przewoźnika pojawiło się kolejne połączenie z Krakowa – tym razem do Bydgoszczy. Będzie ono wykonywane dwa razy w tygodniu.

Nowe połączenie

Trasa pomiędzy Krakowem i Stambułem będzie obsługiwana samolotami LOT typu Embraer 195 trzy razy w tygodniu - we wtorki, czwartki i niedziele. W trzy inne dni – wskazał przedstawiciel LOT - na tej samej trasie będzie latać Turkish Airlines w ramach partnerstwa sojuszu Star Alliance.

Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek ocenił, że pierwsze w historii lotniska połączenie do Stambułu jest przykładem odbudowywania siatki połączeń po czasie covidowym. "to bardzo dobry komunikat dla pasażerów, a także gospodarki Polski i Turcji” - zaznaczył.

O odbudowie ruchu na polskich lotniskach po pandemii covid-19 mówił także Tomasz Tomala, szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury. Statystyki napływające z polskich lotnisk napawają optymizmem – dążymy do wyników rekordowego roku 2019 - zapowiedział.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsługiwanych pasażerów i największym portem regionalnym. W całym 2022 r. port obsłużył blisko 7,4 mln pasażerów. Był to drugi wynik w historii lotniska. Rekord na poziomie 8,4 mln podróżnych ustanowiono w ostatnim przed pandemią 2019 r.

Reklama

W obowiązującym letnim rozkładzie lotów przewoźnicy operujący z krakowskiego lotniska oferują 144 połączenia, w tym dziewięć nowych do 106 miast w 33 krajach.

autor: Rafał Grzyb