W Bieszczadach od rana pełne zachmurzenie. Widoczność jest ograniczona, ale temperatury wszędzie powyżej 15 stopni Celsjusza. Z komunikatu synoptyków wynika, że w ciągu dnia może spaść deszcz i mogą wystąpić burze.

"Wszystkie szlaki są czynne"

Wszystkie szlaki są czynne, ale z powodu ostatnich opadów deszczu mogą być błotniste i śliskie. Należy się spodziewać kolejnych opadów, może też zagrzmieć. Pogoda zmienną jest, trzeba zachować ostrożność i czujność – podkreślił Marek Kwasiżur.

Reklama

Jaka pogoda w Beskidach?

Warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są dobre – przekazali w sobotę rano ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku. W górach zachmurzenie jest pełne, ale widoczność dobra, a nawet w niektórych rejonach bardzo dobra.

Warunki na szlakach są dobre. Zachmurzenie rano było pełne. Widoczność dobra lub bardzo dobra. Średnia temperatura wynosiła rano 15 stopni C. Turyści powinni pamiętać, że szczególnie w wyższych partiach Beskidów pogoda jest zmienna – podali goprowcy.

Żółty szlak

Do końca czerwca zamknięty jest żółty szlak z Targanic na Jawornicę. Leśnicy prowadza tam cięcia pielęgnacyjne w drzewostanie. Aby dotrzeć do szczytu Jawornicy lub Potrójnej zalecają oni korzystanie z alternatywnego szlaku lub rozpocząć wędrówkę z miejscowości Rzyki.

Wybierając się w góry należy się dobrze wyekwipować. Trzeba się odpowiednio ubrać. Należy mieć nieprzemakalną kurtkę. Szczególnie ważne jest obuwie. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. Na smartfonach warto zainstalować aplikacje z prognozami pogody i radarami burzowymi.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Agnieszka Lipska, Marek Szafrański