Ze źródeł historycznych wynika, że już starożytni Grecy przygotowywali swoją własną listę z najpiękniejszymi miejscami, które warto zobaczyć. Znalazły się wówczas na niej wiszące ogrody Babilonu, kolos z Rodos, grobowiec Mauzolosa w Halikarnasie, piramidy w Gizie, świątynia Artemidy w Efezie, posąg Zeusa w Olimpii czy latarnia morska w Aleksandrii.

Reklama

Jak wygląda najnowsze zestawienie, które objęło wszystkie kraje świata? Poznaj zestawienie przygotowane przez specjalistów z firmy AllClear zajmującej się ubezpieczeniami podróżnymi.

Nowe cuda natury, architektury i techniki

Pięknych miejsc na globie nie brakuje. Okazuje się, że niektóre są bardzo popularne wśród turystów z całego świata. Dlatego jedna z firm zajmujących się ubezpieczeniami turystycznymi stworzyła zupełnie nową listę miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić. Zestawienie objęło wszystkie kraje na globie i powstało na podstawie wyszukań danej lokalizacji w internecie. Topowe miejsce uzyskało aż 28 mln odsłon. Zestawienie zawiera zarówno obiekty naturalne, jak i konstrukcje, które wzniósł człowiek.

Reklama

Miejsce 7. – Machu Picchu, Peru

Reklama

Potężna cytadela w Andach, którą w XV wieku wznieśli Inkowie. Powstała z ogromną precyzją ze ściśle przylegających do siebie kamieni. Do dzisiaj jest źródłem sporów naukowców, którzy próbują poznać przeznaczenie kamiennych ołtarzy. Budowla została wpisana na listę UNESCO.

Miejsce 6. – Wieża Eiffla, Paryż

Symbol Paryża został wybudowany w 1887 roku. Przez krótki czas wieża Eiffla była najwyższą konstrukcją na świecie.

Miejsce 5. – Wielki Mur Chiński, Chiny

Kiedyś pełnił funkcję obronną. Symbolizował siłę cesarstwa. Składa się z wielu odcinków. Najstarszy mógł powstać nawet w III w. p.n.e. Łączna długość muru to aż 2400 km.

Miejsce 4. – Statua Wolności, USA

Statua jest darem Francji dla Stanów Zjednoczonych. Posąg wzniesiono na Liberty Island w 1885 roku. To najbardziej rozpoznawalny symbol kraju, który składa się z 350 części. Przedstawia boginię wolności – znaną jako Libertas.

Miejsce 3. – Mount Everest, Nepal

Najwyższa góra ziemi, która ma aż 8848 m n.p.m. Po raz pierwszy szczyt Mount Everest zdobył Edmund Hillary. To najniebezpieczniejsze miejsce z całego zestawienia. Wielu śmiałków, którzy próbowali zdobyć górę, nigdy nie wróciło do domu.

Miejsce 2: Burj Khalifa w Dubaju

To najwyższy budynek na świecie. Ma 828 metrów. Jego architektura inspirowana jest naturą. Z najwyższego piętra można podziwiać cały Dubaj.

Miejsce 1: Tadż Mahal w Indiach

Na szczycie zestawienia znalazło się mauzoleum, które wybudował dla swojej zmarłej żony w XVII wieku władca dynastii Wielkich Mogołów – Szahdżahan. Kopuła budowli otoczona jest dwoma meczetami, czterema minaretami i ogrodem.