Gdzie leży Madera i jak się na nią dostać?

Madera jest archipelagiem leżącym na Oceanie Atlantyckim. Należy do Portugalii i jest od niej oddalona o 860 kilometrów. Madera jest górzysta, a jej najwyższy szczyt to Pico Ruivo.

Choć teoretycznie jest to wyspa europejska, tektonicznie Madera jest afrykańska. Od wybrzeży Maroka dzieli ją 570 kilometrów. Najłatwiej dostać się do niej samolotem, organizowane są także rejsy wycieczkowe po Oceanie Atlantyckim.

Reklama

Madera – wyspa wiecznej wiosny

Wyspa wiecznej wiosny, rajski ogród – tak nazywana jest Madera i nie są to określenia przypadkowe. Ze względu na panujący klimat oraz bujną roślinność, przez cały rok wyspa jest w przeważającej mierze zielona.

Oprócz zieleni uroku temu miejscu dodają również kwiaty. Strelicje, storczyki, rododendrony czy agapanty to tylko niektóre z nich. Na wyspie ponad 200 gatunków roślin objętych jest ochroną.

Reklama

Na Maderze możesz zobaczyć również lasy wawrzynowe – piękne i rzadko wstępujące. W 1999 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oprócz tego rosną tu jeszcze między innymi eukaliptusy czy sosny. Co ciekawe, niemal 2/3 powierzchni wyspy znajduje się w obszarze chronionym rezerwatem.

Madera dla miłośników spacerów

Zarówno pogoda, jak i niemalże 1400 kilometrów tras trekkingowych oraz spacerowych sprawia, że Madera to perfekcyjny wybór dla miłośników chodzenia. Trasy powstały w lasach, gwarantują więc bliskość natury oraz niesamowite widoki. Poznanie wyspy w ten sposób poleca wielu odwiedzających.

Wybór tras jest tak duży, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Niektóre liczą sobie zaledwie kilka kilometrów, choć dostępne są i takie, które ciągną się przez ponad 100 kilometrów. Spacery i trekkingi to jedna z największych atrakcji wyspy.

Pogoda na Maderze

Kiedy odwiedzać Maderę? Właściwie przez cały rok! To idealne miejsce dla osób, które od lata znacznie wolą wiosnę. Właściwie nigdy temperatury nie spadają tu poniżej 15 stopni, nadmierne upały zdarzyć się mogą w lipcu i sierpniu, ale wiatr sprawia, że zazwyczaj nie są bardzo odczuwalne.

Średnia temperatura latem to 24 stopnie, zimą z kolei – 19. Temperatura wody jest zbliżona do temperatury powietrza, jest więc przyjemna i ciepła.

Najlepszym miesiącem na przyjazd wiosną jest maj. Z kolei w lecie dla osób ceniących sobie przyjemne, ale nie za wysokie temperatury, polecany jest czerwiec. Jesień na Maderze to częstsze opady deszczu, ale wciąż dobre warunki atmosferyczne. Zimą warto wybrać grudzień. Śnieg na wyspie pojawia się tylko w jej najwyższych punktach. W kwietniu na Maderze organizowany jest festiwal kwiatów – uczestniczenie w nim to przeżycie niezwykłe. Dlatego warto rozważyć urlop również w tym czasie.

Jedyne niepolecane miesiące na przyjazd to styczeń i luty. Nawet jeśli zdecydujesz się na wylot w miesiącach, w których częściej pada – zazwyczaj na Maderze deszcz jest krótki i intensywny. Dni, w których pada codziennie, raczej nie występują.