"Kioto nie jest parkiem rozrywki" - stwierdziła lokalna rada w obliczu niezadowolenia z powodu nadgorliwych odwiedzających z aparatami fotograficznymi, którzy chcą rzucić okiem na słynne gejsze - informuje Sky News.

"W kwietniu zamierzamy umieścić znaki informujące turystów, aby trzymali się z dala od naszych prywatnych ulic" - orzekła rada.

Reklama

Za złamanie zakazu, turystom grozić będzie grzywna w wysokości 10 tys. jenów, co odpowiada około 267 zł.

Gejsze w Japonii

Gejsze są wyjątkowymi artystkami, które praktykują różnorodne tradycyjne umiejętności, takie jak taniec, muzyka, śpiew i ceremonie picia herbaty. Ich zawód jest elitarny i skierowany głównie do japońskich elit. Początkowo zawód gejszy był typowo męski, ale z czasem kobiety zaczęły w nim dominować. W XVII wieku mężczyźni zabawiali arystokrację tańcem i śpiewem. Jednak w drugiej połowie XVIII wieku pojawiły się pierwsze kobiety wykonujące zawód gejszy. Obecnie to wyłącznie kobiety praktykują tę formę sztuki.

W większych miastach Japonii, takich jak Tokio czy Kioto, powstawały hanamachi (czyli "dzielnice kwiatów"), w których rozwijały się herbaciarnie lub okiya (domy gejsz). To miejsca, gdzie gejsze prowadzą swoje występy i dbają o doskonałą atmosferę przy stole.