Wirtualny spacer prezentuje najpiękniejsze toruńskie ulice, place, skrzyżowania, wnętrza muzeów, kościołów i obiektów kultury. Oprócz oglądania sferycznych widoków Torunia aplikacja oferuje wiele dodatkowych możliwości: w niektórych punktach uruchamia się dodatkowo dźwięk, np. dzwonu Tuba Dei, zmieniający się w zależności od kąta obrotu.

Reklama

Większość panoram można pobrać z miejskiej strony jako wygaszacze ekranu. Podane na każdej panoramie współrzędne geograficzne umożliwiają lokalizację GPS i łatwe odnalezienie miejsca jadącym do Torunia kierowcom.

System pozwala też na publikowanie w poszczególnych panoramach dodatkowych fotografii i opisów detali, a nawet krótkich filmów. Dla niektórych panoram zostaną udostępnione kody pozwalające na zamieszczenie ruchomego widoku w dowolnej witrynie internetowej.

"W ramach aplikacji +toruń.pl - wirtualny spacer+ udostępniliśmy internautom 78 panoram sferycznych, które można obracać w dowolnym kierunku, i dwie gigapanoramy: wieczorny widok z wieży katedry świętych Janów i nocną panoramę starówki z lewego brzegu Wisły" - powiedział Paweł Piotrowicz z Wydziału Współpracy Zewnętrznej i Informacji.

W zestawie są widoki dzienne i nocne, co dodatkowo uatrakcyjnia wędrówkę po mieście. "Toruń można teraz jeszcze lepiej obejrzeć w internecie - niemal jak na żywo, przy czym wiele miejsc zostało pokazanych z niecodziennej perspektywy: z dużej wysokości lub z punktów na co dzień niedostępnych" - podkreślił Piotrowicz.

Zdjęcia do "spaceru" zostały wykonane we wrześniu i październiku 2010 r. z użyciem specjalistycznego sprzętu fotograficznego i oprogramowania do tworzenia panoram sferycznych. Jeszcze w tym roku wirtualny spacer po Toruniu będzie dostępny także w telefonach komórkowych wyposażonych w ekran dotykowy.