"Będzie to jeden z najbardziej komfortowych ośrodków narciarskich. Zostanie zbudowany na terenie w stu procentach bezpiecznym, gdzie od wielu lat nie padł żaden strzał" - powiedział agencji AFP rzecznik prezydenta Ramzana Kadyrowa.

Reklama

Stacja narciarska powstanie na wysokości 2850 m n.p.m., na obszarze 800 hektarów. Planuje się budowę 45 kilometrów tras. W ośrodku zostanie też zbudowany "luksusowy hotel w stylu fortec czeczeńskich" - sprecyzował komunikatu kancelarii prezydenta Kadyrowa.

Według rosyjskiego dziennika "Kommiersant", pieniądze na realizację projektu - 400 milionów dolarów - wyłoży Rusłan Bajsarow, biznesmen pochodzący z tego rejonu. Budowa ma potrwać od trzech do pięciu lat.

Czeczenia jest autonomiczną republiką wchodzącą w skład Federacji Rosyjskiej. W 1991 roku ogłosiła niepodległość, na co Moskwa odpowiedziała interwencją zbrojną. W latach 1994-1996 i od 1999 roku toczyły się dwie wojny w Czeczenii. Strona rosyjska wielokrotnie ogłaszała koniec drugiej wojny, po raz ostatni 16 kwietnia 2009 roku, ale operacje wojskowe prowadzono także po tej dacie.