Jak powiedział ratownik dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Andrzej Maciata, poruszanie się powyżej granicy lasu jest niemożliwe. Zagrożone są również dojścia do schronisk. Szczególnie niebezpieczne jest dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu przekracza już półtora metra, a śniegu wciąż przybywa. Sytuację lawinową pogarsza porywisty wiatr.

Reklama

Czwarty i najwyższy, piąty stopień zagrożenia lawinowego, ogłaszany jest w sytuacjach katastrofalnych, w których lawiny śnieżne mogą schodzić samoczynnie do miejsc zazwyczaj bezpiecznych i niszczyć schroniska, drogi, linie kolejowe oraz tereny zamieszkane.

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że sytuacja w górach jest skrajnie krytyczna. Pokrywa śniegowa jest słabo utrwalona na wszystkich stromych stokach o nachyleniu 30-35 stopni. Możliwe jest samorzutne schodzenie dużych lawin, zagrażających miejscom zazwyczaj bezpiecznym. Mechaniczne wyzwolenie lawiny jest bardzo prawdopodobne już na umiarkowanie stromych stokach.

Na Słowacji czwarty stopień zagrożenia obowiązuje nie tylko w Tatrach Wysokich i Zachodnich, ale również w Niżnych Tatrach oraz w Małej i Wielkiej Fatrze. Jak informują słowaccy ratownicy górscy sytuacja na oznaczonych stokach narciarskich w górach jest bezpieczna.

Zagrożenie lawinowe określane jest w międzynarodowej, pięciostopniowej, rosnącej skali.

Reklama