Od grudnia 2007 roku zyskaliśmy bezpośrednie połączenia z Budapesztem, Amsterdamem, Bazyleą, Norymbergą i Monachium. Jest też więcej pociągów z Poznania do Berlina, z Krakowa, Kielc i Radomia do Moskwy. Do Odessy z kolei można jeździć bezpośrednio z Wrocławia. Natomiast latem tego roku w rozkładzie jazdy pojawi się pociąg z Krakowa nad Balaton.

Reklama

PKP oprócz nowych połączeń wprowadziły sporo promocji. Warto jednak wiedzieć, że na trasach międzynarodowych (dużo częściej niż na krajowych) obniżki się zmieniają. Dlatego ceny najlepiej śledzić w internecie, a przy każdym zakupie biletu pytać kasjera o promocje.

Wybrane pakiety promocyjne w drugiej klasie:

* Berlin-Warszawa-Specjal
Najtańszy bilet z Warszawy do Berlina lub z powrotem kosztuje 19 euro. Po wyczerpaniu puli w tej cenie, można pojechać na tej trasie za 29 euro. Także podróż z Poznania do Berlina lub z Berlina do Poznania kosztuje 19 euro w jedną stronę. Bilety w promocyjnych cenach można kupić najpóźniej na trzy dni przed wyjazdem. Uwaga! Nie można ich zwrócić ani wymienić na inne.

* SparNight i SparDay
W dzień z Warszawy lub Krakowa do Wiednia można pojechać już za 29 euro. Natomiast bilet w wagonach sypialnych i kuszetkach (nocny pociąg Chopin z Warszawy do Wiednia i Wiednia do Warszawy) kosztuje o 10 euro więcej.

W tej ofercie można też pojechać z Krakowa do Budapesztu. Uwaga! Podróż w obydwie strony kosztuje zaledwie 25 euro. Cena ta jest jednak wyższa, gdy podróżujemy w przedziałach sypialnych i w przedziałach z mniejszą liczbą kuszetek lub foteli.

Biletów kupowanych w tej promocji także nie można zwracać ani wymieniać.

* Rail Plus
Dzięki specjalnej legitymacji, która jest ważna w całej Europie przez rok, można kupić bilety na połączenia bezpośrednie w pociągach międzynarodowych z 25-procentową ulgą. Za legitymację trzeba zapłacić 25 euro (osoby powyżej 26. roku życia) i 15 euro (osoby do 26 lat oraz powyżej 60. roku życia).

Przykładowe ceny czterodniowych podróży po Francji: dla osób, które mają więcej niż 26 lat - 760 zł, dla dzieci poniżej 12 roku życia - 378 zł. W Rumunii odpowiednio: 323 i 160 zł.

* Oferta Specjal: Szwecja, Dania, Holandia, Austria, Chorwacja, Rumunia
Jest ona przeznaczona dla małych grup (do 5 osób dorosłych plus 1 dziecko) jadących tam i z powrotem. Pierwszy podróżny płaci za bilet standardową cenę, a pozostałe osoby dostają 50-proc. ulgę (ulga dla dzieci wynosi 25 proc.).

Przykładowa cena dla osoby dorosłej na trasie Warszawa-Wiedeń-Warszawa: 365 zł, dla dwóch osób dorosłych: 547 zł.

* Oferta Specjal: Polska-Czechy/Słowacja/Węgry/Rumunia/Bułgaria/Serbia i Czarnogóra
Dzięki tej promocji podróżni dostają 30-procentową ulgę od opłat standardowych oraz dodatkowe ulgi dla dzieci i na przewóz psa. Natomiast grupy mogą kupić bilety za pół ceny. Warunkiem jest przejazd tam i z powrotem.

* Schoenes Wochenende Ticket
W niemieckich kasach kolejowych, a także w Kostrzyniu, Rzepinie, Szczecinie, lub przez internet (www.bahn.de) można kupić bilety Schoenes Wochenende Ticket. Uprawniają one do nieograniczonej liczby przejazdów niemieckimi pociągami regionalnymi i podmiejskimi w sobotę lub w niedzielę od północy do godz. 3 nad ranem dnia następnego, czyli przez 27 godzin. Na podobnych zasadach dostępne są bilety Brandenburg Ticket. Dzięki nim można podróżować do woli w sobotę lub niedzielę oraz w dni ustawowo wolne od pracy od północy do godz. 3 kolejnego dnia, a w dni powszednie - od godz. 9 do 3 dnia następnego.