- Warunki na szlakach są trudne. W górach w środę temperatura nie przekraczała 3-4 stopni. W Szczyrku i Wiśle było 8 stopni. Zachmurzenie pełne. W wyższych partiach widoczność była ograniczona - informowali ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

Reklama

- Na Klimczoku i Hali Miziowej wynosiła 250 metrów, a na Markowych Szczawinach 500 metrów. Na Hali Miziowej i Markowych Szczawinach leży śnieg w płatach - wskazali.

Jak przygotować się do wyprawy?

Reklama

GOPR apeluje o rozwagę w górach. W swoim poście opublikowanym na Facebooku wymienia zasady bezpiecznych górskich wycieczek. Planując wyprawę, szczególnie w zimowym okresie należy między innymi "ocenić swoją kondycję i zwrócić uwagę, czy trasa jest odpowiednia dla wszystkich uczestników wycieczki, sprawdzić prognozę pogody i zadbać o odpowiednie wyposażenie" - radzą ratownicy.

Warto mieć także zapas ciepłych płynów. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. Na smartfonach warto zainstalować aplikacje z prognozami pogody i radarami burzowymi. Jak wspomnieli ratownicy, z uwagi na zapadający zmrok należy zabrać latarkę.

Babiogórski Park Narodowy przypomniał, że na jego terenie obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jego dyrekcja zaapelowała, by turyści nie zostawiali śmieci.

Uwaga na przeglądy kolei linowych

W Beskidach trwają jesienne przeglądy kolei linowych. Wjechać można jedynie na Żar w Międzybrodziu Żywieckim.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.