- To 32-latek z województwa mazowieckiego. Obrażenia świadczyłyby o upadku z wysokości. Prokurator zdecydował o zabezpieczeniu zwłok do dalszych badań. Samochód mężczyzny był zaparkowany na Palenicy Białczańskiej. Podróżował po Tatrach sam - powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

Reklama

Jak już informowaliśmy, zwłoki turysty znalazł w rejonie Zawratowej Turni ratownik TOPR w piątek. Ze względu na późną porę i złe warunki atmosferyczne ciało przetransportowano do Zakopanego w sobotę.

Trudne warunki w górach

W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Śnieg w wielu miejscach jest nieprzedeptany, a wiatr utworzył głębokie zaspy.

Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur i mgła w partiach graniowych, które ograniczają widzialność, co może prowadzić do pobłądzeń.

Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Konieczne jest posiadanie sprzętu takiego jak: raki, czekan, kask i lawinowe ABC.