Most, który znajduje się na drodze A2 (Warszawa - Poznań) od lat był już wyłączony z ruchu. Przed laty został przesunięty o kilkanaście metrów, a na jego miejscu zbudowano nowy obiekt.

Reklama

Pomysł odremontowania tego historycznego mostu powstał w ubiegłym roku. Wyczyszczono i odrdzewiono jego konstrukcję, jezdnię wyłożono granitową kostką, wybudowano nowe chodniki. Całość pomalowano na srebrzysty kolor.

Nieopodal mostu wybudowano parking, z którego można przejść do zabytkowej konstrukcji. Można też przespacerować się po moście jak i pod nim. W tym celu specjalnie pod jego filarami brzeg rzeki został wyłożony brukowaną kostką.

Twórcą obiektu był polski inżynier Stefan Bryła - wykładowca na Uniwersytecie Lwowskim i Warszawskim, wieloletni poseł na Sejm II Rzeczypospolitej, zamordowany przez hitlerowców. Bryła był cenionym inżynierem oraz teoretykiem spawalnictwa. Współpracował m.in. przy budowie słynnych "drapaczy chmur" w USA. Był też twórcą m.in. hal Fabryki Parowozów w Warszawie, czy 10-kondygnacyjnego budynku Komunalnej Kasy Oszczędności w Chorzowie.