Noc świętojańska w średniowiecznym grodzie. Byczyna - 21-22 czerwca 2013
Na wyplatanie wianków, rozpalanie ogniska, konkursy, pokazy i koncerty w tę wyjątkową noc zaprasza średniowieczny gród. We wsi Biskupice, nad zalewem Brzózki wystarczy przejść przez drewnianą bramę byczyńskiego grodu, aby w jednej chwili przenieść się w odległe czasy. Gród otoczony jest naturalną fosą i zajmuje obszar około 2 tys. metrów kwadratowych.

Reklama

Międzynarodowe Zawody Drwali. Bobrowa - 6-7 lipca 2013
Zaczyna się od ścinki drzew na polu zrębowym. Męska rozrywka? O, tak! Ale kto powiedział, że drwal nie potrafi ugotować zupy - oczywiście "Zupy Drwala", albo stworzyć rzeźby w drewnie... pilarką? To wszystko, i dużo więcej na Międzynarodowych Zawodach Drwali. Zawody w tym roku odbędą się w Bobrowej po raz czternasty. W ubiegłym gościły zawodników z 43 krajów. Wióry leciały!

Lato Kwiatów. Otmuchów - 5-7 lipca 2013
Otmuchów tonie w kwiatach. Impreza znana jest w całym kraju i za granicami. Co roku na początku lipca przez miasto przewija się ok. 100 tysięcy osób. Na otmuchowskim zamku odbywają się wtedy wystawy kwiatów ciętych, w plenerze, na terenach przyzamkowych prezentowane są drzewa i krzewy ozdobne, akcesoria ogrodnicze i sprzęt. Imprezie towarzyszą liczne wystawy kamieni szlachetnych, ceramiki, biżuterii, minerałów, a nawet mebli wiklinowych i kowalstwa artystycznego. Do tego biesiady, koncerty zespołów lokalnych i gwiazd popularnych w całej Polsce.

Dni Twierdzy Nysa. Nysa - 26-28 lipca 2013
Na Nysę padł blady strach. Mieszkańcy grodzili domostwa. Ulice i poddasza wykładano nawozem, by zapobiec pożarom. Okoliczne pola i łąki postanowiono zatopić, by utrudnić wrogowi oblężenie. Tak było w 1807 roku, kiedy u bram Nysy stanęły wojska napoleońskie przeciw wojskom pruskim. Dwa wieki po tych wydarzeniach Nysa wspomina starcie, zakończone kapitulacją twierdzy. Co roku grupy rekonstrukcyjne w umundurowaniu z okresu wojen napoleońskich odgrywają bitwę z 1807 roku, a inscenizacji towarzyszą prelekcje, wystawy, paradne przemarsze i festyny.


Najazd Poetów na Zamek. Brzeg - październik
Od ponad 20 lat ludzi różnych kultur, języków i religii spotykają się aby porozmawiać o poezji. Program spotkań obejmuje turniej poetycki dla młodych autorów, swoje miejsce mają wieczory wspomnień i koncerty muzyki klasycznej, która doskonale komponuje się z poezją. W tym roku najazd Poetów odbędzie się pod raz 24.