Kiedy już zwiedzimy wszystkie zakamarki i atrakcje Opola, warto wyruszyć nieco dalej. A ponieważ Opole położone jest w centrum województwa, warto potraktować je jako bazę wypadową, do której będziemy wracać po udanym dniu zwiedzania. Na początek proponujemy wsiąść na rower i odwiedzić atrakcje położone w odległości...

Reklama

25 kilometrów od Opola

1. Jezioro Turawskie (około 20 kilometrów)

Spokojne i piękne, a do tego kryjące kilka tajemnic. Przede wszystkim można zobaczyć tu wiele gatunków ptaków uznawanych za wymierające. Jeśli będziemy mieć trochę szczęścia i nieco więcej cierpliwości, może uda się podejrzeć osobniki tak rzadkich gatunków jak brodziec żółtonogi lub biegus wielki. Ptaki upodobały sobie to jezioro, bo pobliskie lasy sosnowe zapewniają im spokój, a okolice jeziora – pożywienie i doskonałe warunki lęgowe. Jezioro zapewnia za to turystom warunki do żeglowania i wędkowania.

2. JuraPark w Krasiejowie (około 25 kilometrów)

Komu nie straszne są prehistoryczne smoki, kto doskonale czuje się wśród skamielin, ten powinien odwiedzić park jurajski w Krasiejowie. Teren wykopalisk, realistyczne modele dinozaurów, prezentacja multimedialna o prehistorycznej Opolszczyźnie – tutaj nie można się nudzić. Pokonanie samej tylko ścieżki edukacyjnej w starym wyrobisku zajmuje przynajmniej 2 godziny, a warto jeszcze zajrzeć do pawilonu muzealnego, w którym można obejrzeć między innymi skamieniałości gadów i płazów z okresu triasu, czyli sprzed ponad 200 milionów lat.

3. Zamek w Rogowie Opolskim (około 25 kilometrów)

Rogów Opolski przyciąga miłośników tajemniczego zakonu templariuszy. To tu przed wiekami mieli oni swoją siedzibę. Na miejscu ich średniowiecznego zamku stoi teraz XVII-wieczny pałac w renesansowym stylu, z pięknymi krużgankami i tarasem. Dziś mieści się w nim zbiór starodruków opolskiej biblioteki publicznej. Warto również zaplanować sobie przechadzkę po urokliwym starym parku otaczającym rogowski zamek.

50 kilometrów od Opola

1. Pałac w Mosznej (około 35 kilometrów)

Kiedy patrzy się na urokliwy XVII-wieczny pałacyk w Mosznej, można pomyśleć, że to szkoła czarodziejów z książki o Harrym Potterze. Strzeliste wieże i lekkie, pięknie zdobione baszty prezentują się znakomicie. Co ciekawe, niemal dokładnie sto lat temu mieszkał tu sam cesarz Wilhelm II, zaproszony na polowanie przez bogatą rodzinę Tiele-Wiencklerów, poprzednich właścicieli pałacu. Piękny ogród pałacowy kryje interesujący sekret – podziemne przejścia piwniczne, wybudowane prawdopodobnie jeszcze przez templariuszy. Niestety, nie można ich zwiedzać. Pod ziemią odkryto również resztki średniowiecznej palisady, co świadczy o tym, jak ważnym ośrodkiem dla Opolszczyzny przed wiekami była Moszna.

2. Brzeg (około 45 kilometrów)

Czy możliwe jest, by miejscowość ta miała ponad 1800 lat? Według historyków i miłośników dziejów Brzegu, istnieje takie prawdopodobieństwo. Na antycznej mapie greckiego geografa Klaudiusza Ptolemeusza znajduje się bowiem mieścina o nazwie Budorigum, umiejscowiona w okolicach dzisiejszego Brzegu. Trudno jest jednak stwierdzić, na ile ta legenda o istnieniu Brzegu jest prawdziwa, można za to stwierdzić, jak piękne jest to miasto. To tu znajduje się słynny Śląski Wawel, czyli zamek Piastów Śląskich z XIII lub XIV wieku. Turystów przyciąga również zrujnowany kościół franciszkanów z XIII wieku i piękne kamienice sprzed ponad 400 lat. A po spacerze i zwiedzaniu atrakcji Brzegu warto odpocząć na Plantach. To miejsce również ma swoją historię, ponieważ – co ciekawe – w XVI wieku budowano w tym miejscu twierdzę.

3. Kluczbork (około 45 kilometrów)

Miasto to próbowali założyć templariusze w XIII wieku, zajął się tym jednak piastowski książę Henryk IV Probus. Z tego okresu nie zachowały się niestety żadne zabytki. Jest co prawda kościół pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela z XIV wieku, jednak został on przebudowany. O najdawniejszych dziejach Kluczborka przypominają tylko pozostałości murów obronnych z XV wieku. Nie brakuje tu jednak innych zabytkowych budowli, głównie z XIX wieku. Warto spędzić dzień w urokliwym Kluczborku. Co ważne, łatwo można dojechać tu pociągiem – w Kluczborku krzyżują się najważniejsze linie kolejowe Opolszczyzny.

Reklama

100 kilometrów od Opola

1. Byczyna (około 65 kilometrów)

Byczyna ma długą historię. Tutaj między innymi znajdowała się siedziba biskupa wrocławskiego, który przeniósł się do Byczyny około tysiąca lat temu. To jedno z najstarszych miast Śląska i jedno z najatrakcyjniejszych dla turystów. Choć nie liczy sobie nawet 4 tysięcy mieszkańców, przypada w nim najwięcej zabytkowych budowli na jedną osobę. Możemy zobaczyć tu zachowane niemal w całości średniowieczne mury obronne z XV wieku z bramami i basztami. Wart uwagi jest również kościół ewangelicki z XIV wieku. Sam spacer zabytkową starówką dostarczy niezapomnianych przeżyć. Dużą atrakcją Byczyny jest stylizowany na średniowieczny gród rycerski. W maju i we wrześniu warto zarezerwować sobie trochę wolnego czasu i wpaść do Byczyny na sławny również za granicą Międzynarodowy Turniej Rycerski.

2. Nysa (około 60 kilometrów)

Każdy miłośnik motoryzacji skojarzy Nysę z fabryką samochodów dostawczych. To stąd wyjeżdżały między innymi Nysy i Polonezy Trucki. Niestety, słynny zakład jest już zamknięty. Zachowały się jednak inne atrakcje Nysy, między innymi piękna starówka, a na niej urokliwa ulica Kupiecka czy Bazylikę pod wezwaniem świętego Jakuba Starszego i świętej Agnieszki – z XV wieku, z chyba najbardziej spadzistym dachem w Europie. Warto odwiedzić również Kościół Wspomożenia Wiernych, w którym znajduje się obraz Matki Boskiej, któremu przypisuje się właściwości uzdrawiające. Obok kościoła bije źródełko z ponoć uzdrawiającą wodą. Warto zobaczyć również tak zwaną Piękną Studnię ozdobioną starą ręcznie kutą barokową kratą. To unikatowy zabytek w skali kraju. Mieszkańcy Nysy są z niego szczególnie dumni. Turyści mogą również skorzystać z kąpieli słonecznych na plaży Nyskiego Ośrodka rekreacji nad Jeziorem Nyskim.

3. Jezioro Otmuchowskie i Paczków (około 80 kilometrów)

Żar się leje z nieba? Szukasz wody dla ochłody? Koniecznie wybierz się nad Jezioro Otmuchowskie, które tworzą wody Nysy Kłodzkiej i które szczególnie latem jest chętnie odwiedzane nie tylko przez amatorów kąpieli, lecz również przez wędkarzy oraz miłośników ptaków. Można tu bowiem spotkać płochliwą czaplę siwą i podejrzeć między innymi kilka gatunków perkozów. Niedaleko od jeziora znajduje się miasto Paczków, które warto odwiedzić przy okazji i zobaczyć na przykład średniowieczne mury obronne, kościół pod wezwaniem Jana Ewangelisty z XIV wieku, ruiny kościoła cmentarnego z XVII wieku, a także świetnie zachowany do dziś dom, który zajmował kat miejski.