Na dalszych miejscach znalazły się miasta: Opole oraz Brzeg, za nimi uplasował sięGród Rycerski w Byczynie oraz Kamień Śląski. Turyści wskazali także Muzeum Wsi Opolskiej i ogród zoologiczny w Opolu, Jezioro Nyskie oraz kościoły w Nysie.

Reklama
Niżej znalazł się Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, a także amfiteatr i rynek w Opolu. Dziwić może niskie miejsce Gór Opawskich oraz najwyższego szczytu ich polskiej części, czyli Biskupiej Kopy – miejsca te znalazły się w drugiej dziesiątce rankingu. Jeszcze rzadziej wskazywano pałac oraz kościół w Kamieniu Śląskim, a także Paczków i jego mury obronne.
W zestawieniu najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości bezapelacyjnie zwyciężyło Opole, za nim znalazła się Nysa, potem Moszna i Krasiejów oraz Góra Świętej Anny.
Ranking jest wynikiem kompleksowych badań ruchu turystycznego na Opolszczyźnie w 2012 roku, przeprowadzonych przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną. Wynika z niego, że w ubiegłym roku Opolszczyznę odwiedziło ponad 240 tysięcy turystów, z czego zdecydowaną większość stanowili przyjezdni z innych regionów Polski. Dominowali wśród nich Ślązacy, Dolnoślązacy, Wielkopolanie i Małopolanie. Wśród turystów zagranicznych przeważali Niemcy i Czesi.
Przyjezdni najczęściej podróżowali samochodem, a noclegi rezerwowali w hotelach i pensjonatach o standardzie minimum trzech gwiazdek. Zdecydowana większość z nich zwiedzała region na własną rękę, nie korzystając z usług lokalnych przewodników turystycznych. Najbardziej doceniali gościnność i życzliwość miejscowych oraz ogólną atmosferę, narzekali za to na infrastrukturę komunikacyjną. Ciekawostką jest – co także zostało policzone - że najwięcej wśród ogółu turystów było nauczycieli.
Reklama