Głogówek

Reklama

Liczy sobie niecałe 6 tysięcy mieszkańców, ale dzięki temu ma chyba najwięcej zabytków i atrakcji przypadających na jednego mieszkańca ze wszystkich miast w Polsce. To jedno z najstarszych miast Opolszczyzny. Prawa miejskie zyskał jeszcze w XIII wieku. Z tego okresu pochodzi piękny klasztor franciszkanów oraz kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja. Nie bez powodu kolegiata nazywana jest „Perłą Opolskiej Ziemi”. Gotycka na zewnątrz, barokowa wewnątrz, do tego bogato zdobiona freskami. Na uwagę zasługuje również nieco młodszy, bo pochodzący z XVI wieku zamek, w którym obecnie mieści się muzeum. W czasie potopu szwedzkiego w jego murach schronił się sam król Jan Kazimierz wraz z królową Marią Ludwiką. Warto również wybrać się na spacer po rynku, by zobaczyć okazały ratusz z XVII wieku.

Brzeg

Gdzie znajduje się Śląski Wawel? Właśnie w Brzegu. To zamek, z którego przed wiekami rządzili piastowscy książęta, a dziś znajduje się Muzeum Piastów Śląskich. Porównanie do krakowskiego Wawelu brzeski zamek zyskał dzięki podobnej architekturze i zdobieniom. Prawdę powiedziawszy, rezydencja książęca w niczym nie ustępuje królewskiej. Z kolei najstarszym budynkiem w Brzegu jest zrujnowany kościół franciszkanów z XIII wieku. Choć jest częściowo zawalony, istnieje nadzieja, że wkrótce świątynia zostanie odbudowana i odzyska choć część swego dawnego blasku. Jednak wciąż, nawet w tak fatalnym stanie robi wrażenie. Spacerując po brzeskim rynku, warto zwrócić uwagę na renesansowe kamieniczki. XVI-wieczna Brama Odrzańska przeniesie nas z kolei do otaczającego Zamek Piastów Śląskich rozległego parku, idealnego miejsca do naładowania akumulatorów po spacerze.

Baborów

Niepozorne małe miasteczko, za to kryjące w sobie kilka skarbów. Są nimi nie tylko XIX-wieczne kamieniczki rozsiane po starówce i ratusz z tego okresu, wznoszący się na baborowskim rynku. Największą swoją atrakcję Baborów zostawia jednak nieco na uboczu. To wybudowany w pierwszych latach XVIII wieku przycmentarny kościół św. Józefa i Barbary. Co ciekawe, powstał z drewna, z rosnących w okolicznych lasach strzelistych modrzewi i jest perłą drewnianej architektury sakralnej na Opolszczyźnie. W swoim wnętrzu kryje barokowy ołtarz, wokół kościoła rozpościera się zabytkowy cmentarz.

Grodków

Niemal z każdym miastem Opolszczyzny wiąże się historia jakiegoś księcia lub nawet króla. Gródków założył książę Henryk Brodaty, niemal 800 lat temu. Choć w czasie II wojny światowej miasto zostało w znacznej części zniszczone, zachowało się wiele interesujących zabytków. Najstarszym są średniowieczne mury miejskie z pozostałościami tak zwanego „domu morowego”, czyli szpitala dla trędowatych. Z tego okresu pochodzi również kościół farny pod wezwaniem św. Michała Archanioła, wielokrotnie niszczony w czasie przetaczających się przez Opolszczyznę wojen. Na szczęście wszystkie zawieruchy przetrwał piękny barokowy ołtarz z XVIII wieku. Grodków może poszczycić się także neogotyckim kościołem ewangelickim, urokliwym rynkiem, malowniczym parkiem nazywanym Cegielnią oraz starym XIX-wiecznym wiatrakiem.

Namysłów

Miłośnikom regionalnego piwa Namysłów z pewnością skojarzy się z browarem. I słusznie, bo namysłowskie piwo warzy się tu od ponad 500 lat. Obok XIX-wiecznych zabudowań browaru wznosi się starszy o pięć wieków zamek, należący kiedyś nie tylko do Piastów, ale również Habsburgów oraz Krzyżaków. Niestety, dziś jest w dość opłakanym stanie. Wciąż czeka na remont i nie można go zwiedzać. Można za to zobaczyć XIV-wieczny ratusz oraz pochodzącą z tego okresu Bramę Krakowską. Wznosi się nad nią monumentalna, 26-metrowa wieża. Korzystając z okazji, warto odwiedzić również Michalice, położone kilka kilometrów na północ od Namysłowa. Stoi tam wzniesiony w 1614 roku kościół, ozdobiony XVII-wiecznymi polichromiami, a tym także pochodzącym z tego okresu ogromnym herbem Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Paczków

Nie bez powodu nazywany jest polskim Carcassone i często porównywany do tego położonego we Francji pięknego średniowiecznego miasta. XIV-wieczne grube mury obronne Paczkowa chroni 19 świetnie zachowanych baszt oraz 3 wieże z bramami. Warto przespacerować się wzdłuż murów, które ciągną się przez ponad kilometr. Niestety, nie zachował się paczkowski zamek, w ruinę obraca się także kościół cmentarny z początków XVII wieku, ale miasto wciąż zachowuje swój zabytkowy charakter, głównie dzięki średniowiecznemu układowi uliczek. Renesansowa wieża ratusza i późnoklasycystyczny ratusz zdobią rynek otoczony urokliwymi kamieniczkami. Monumentalny kościół św. Jana Ewangelisty to z kolei perła architektury gotyckiej Opolszczyzny. Świątynia kryje też pewną ciekawostkę. W jej południowej nawie znajduje się studnia, wykopana – jak głosi legenda – w 1241 roku, w czasie oblężenia Paczkowa przez Turków.