Samorządy z województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego budują u siebie infrastrukturę dla wodniaków, w ramach wspólnego projektu "Pętla Żuławska - rozwój turystyki wodnej".

Reklama

Uczestniczy w nim 15 gmin, dwa województwa i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Kosztem 83 mln zł na Zalewie Wiślanym i w delcie Wisły powstanie pięć portów żeglarskich, dziesięć przystani jachtowych, tyleż pomostów cumowniczych i cztery przystanie żeglugi pasażerskiej. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie 49 mln zł - informuje "Puls Biznesu".

W najbliższym czasie ruszy fala przetargów na budowę poszczególnych obiektów. Prace budowlane powinny się rozpocząć na przełomie III i IV kwartału. Efekty maja być widoczne już w 2012 r.

Po zakończeniu wszystkich inwestycji na Zalewie Wiślanym i w delcie Wisły będzie mogło cumować ok. 400 jednostek pływających. Uczestnicy projektu liczą przede wszystkim na zwiększenie ruchu turystycznego, który po wybudowaniu portów i przystani ma się zwiększyć o 180 tys. turystów rocznie.