"Świeżego śniegu nie jest dużo, ale może on utrudnić wędrówkę po partiach szczytowych gór. Ponadto, w żlebach zalega jeszcze stary i zmrożony śnieg" - powiedział PAP ratownik dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Łukasz Wiercioch.

Reklama

Wejście na płat śniegu bez odpowiedniego obuwia z rakami grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem i upadkiem z dużej wysokości. Płaty śniegu leżą między innymi na szlakach na: Rysy, Zawrat i Kozią Przełęcz od strony Hali Gąsienicowej, Przełęcz pod Chłopkiem oraz miejscami na Orlej Perci.

"Opady śniegu w Tatrach w miesiącach letnich to nie anomalie pogodowe. Śnieg w górach może spaść nawet w sierpniu" - powiedział PAP dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu. W sierpniu 1993 roku na Kasprowym spadło 90 cm białego puchu.

W poniedziałek rano na Kasprowym Wierchu termometry wskazywały zaledwie 1 stopień ciepła. W Zakopanem było 9 stopni Celsjusza.

Wybierając się w góry, trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków atmosferycznych, swoich możliwości i doświadczenia. W przypadku zbliżającej się burzy należy jak najszybciej zejść ze szczytów i grani, opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych.

Ratownicy górscy przypominają, że pogoda w górach może ulec gwałtownej zmianie i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak deszcz czy silny wiatr.