Podczas konferencji prasowej w środę w Gdańsku organizator, spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie poinformowała, że ponad 80 proc. powierzchni jarmarku zajmą stoiska: kolekcjonerskie, rzemieślnicze, artystyczne oraz proponujące regionalne produkty spożywcze.

Reklama

Odpowiedzialna za program kulturalny imprezy, Joanna Czauderna-Szreter powiedziała, że w tym roku podczas jarmarku odbędzie się ponad 40 koncertów, m.in. podczas otwarcia wystąpi John Porter, na zakończenie ma wystąpić zespół Łąki Łan. W weekendy koncerty odbywać się będą na scenie przy Zielonej Bramie i wystąpią m.in. Królewska Orkiestra Salonowa, alternatywny zespół Paula i Karol oraz Village Kollektiv.

Po raz pierwszy w tym roku podczas jarmarku rozegrana zostanie gra miejska "Na tropie koguta" (kogut jest symbolem gdańskiej imprezy - PAP). Scenariusz gry nawiązuje do historycznego podziału Głównego Miasta w Gdańsku na cztery dzielnice (kwartały). Gracze będą musieli odbyć wędrówkę, m.in. do czterech stanowisk zlokalizowanych w jarmarkowych punktach informacyjnych, oraz rozwiązać zadanie otrzymane podczas zwiedzania miasta.

Przeor klasztoru dominikanów w Gdańsku, o. Michał Mitka poinformował podczas konferencji, że procesja ulicami śródmieścia w ostatnią niedzielę lipca rozpocznie Morski Odpust św. Dominika, który "stanowi duchową pamiątkę religijnych korzeni jarmarku". Podczas festiwalu "Dusza jarmarku" odbędzie się cykl plenerowych projekcji filmowych pod hasłem: "różne oblicza przyjaźni", zwiedzającym zostaną udostępnione zakamarki kościoła św. Mikołaja, po których oprowadzać będą bracia dominikanie.

Z okazji obchodzonego Roku Jana Heweliusza zaplanowano wiele wydarzeń przybliżających życie i działalność gdańskiego astronoma. Ryciny gwiazdozbiorów podziwiać będzie można na "Przystanku sztuki i nauki - sięgaj gwiazd"; przygotowano także grę planszową "Jan Heweliusz" i pokaz mody inspirowanej rycinami gwiazdozbiorów "Gwiazdy Heweliusza" autorstwa Joli Słomy i Mirka Trymbulaka. Odbędzie się także koncert w hołdzie astronomowi "Galaktyka Dźwięków".

Reklama

Tradycyjnie podczas jarmarku odbędą się też m.in. "Koncerty pod gwiazdami", "Bajkowisko" adresowane do dzieci, Gdański Festiwal Carillonowy i Święto Chleba.

Na tegorocznym jarmarku zostanie wprowadzony System Identyfikacji Wizualnej, który ma pomóc w poruszaniu się po terenie imprezy. Punkty medyczne czy informacyjne mają być oznaczone symbolem czerwonego krzyża lub unoszącymi się nad nimi dużymi balonami ze znakiem "i" (informacja). Na słupach latarni lub specjalnych masztach umieszczone będą tabliczki z symbolami, które informować będą o tym, jakiego rodzaju towary będzie można znaleźć na danej ulicy np. piktogram zabytkowego żelazka oznaczać będzie strefę antykwariuszy i kolekcjonerów.

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark. Na sierpniowe święto do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z całej Europy. Odbywający się przez wieki w Gdańsku Jarmark św. Dominika miał przerwę po II wojnie światowej. Impreza została reaktywowana w 1972 roku. W minionych dwóch latach Jarmark św. Dominika odwiedziło po prawie osiem milionów osób każdego roku. Tegoroczny jarmark będzie 751.