Mazury są jedynym polskim finalistą w światowym plebiscycie na siedem nowych cudów natury. Konkurują z 27 innymi atrakcyjnymi miejscami na świecie takimi jak: Wielki Kanion, wyspy Galapagos, Kilimandżaro czy Malediwy. Wyniki na 7 cudów natury ogłoszone zostaną 11 listopada 2011 roku.

Reklama

Czwartkowe spotkanie odbyło się w warszawskim Pałacu na Wodzie z inicjatywy b. prezydenta Lecha Wałęsy. Podczas spotkania odczytany został także podpisany przez prezydentów dokument, w którym zwracają się do rodaków o głosy dla Mazur.

"Mazury to unikatowe miejsce na mapie Polski - tu przyroda krainy jezior stanowi spójną całość z bogatą historią i gościnnymi mieszkańcami. To jeden z prawdziwych skarbów naszego kraju. My, Polacy, wiemy o tym już od dawna. Teraz stoimy przed wyjątkową szansą - mamy okazję pochwalić się naszym skarbem i pokazać go całemu światu" - napisano w deklaracji.

"Ja tylko mogę potwierdzić, że naprawdę tak uważam: to jest cud natury. Mam nadzieję, że rodacy też się pod tym podpiszą, że zagłosujemy, że zwyciężymy i pokażemy Europie i światu jak piękne miejsce pan Bóg nam dał" - mówił Lech Wałęsa.

B. prezydent Aleksander Kwaśniewski ocenił, że jest wiele powodów, aby głosować na Mazury. "Chcemy je odkryć przed światem, pokazać tym, którzy ich jeszcze nie znają. Mówię to jako osoba, która z Mazurami czuje się związana. Tam spędzałem swoje wakacje z okresu dzieciństwa i młodości, tam spędzam urlopy teraz" - mówił Kwaśniewski.

Reklama

"Jestem przekonany, że razem wszyscy płyniemy pod pełnymi żaglami do zdobycia tego zaszczytnego miana dla Mazur" - mówił z kolei prezydent Bronisław Komorowski. Dziękował on za zaangażowanie w akcję zarówno Wałęsie jak i Kwaśniewskiemu. "To dowód na to, że są sprawy, które łączą. Mazury łączą, Mazury cieszą" - podsumował Komorowski.

Kampanię Mazur w konkursie poparli też wcześniej m.in. Donald Tusk, Jerzy Buzek, Marek Belka, kardynał Stanisław Dziwisz, Andrzej Wajda. Na początku października br. apostolskiego błogosławieństwa dla Mazur i kampanii "Mazury Cud Natury" udzielił papież Benedykt XVI.

Honorowy Patronat nad akcją objęło także Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej. Akcję wspiera Polska Organizacja Turystyczna i Polska Izba Turystyki.

Głosować na Mazury w konkursie można przez sms (nr 7155 "Mazury") lub stronę: www.MazuryCudNatury.org