Głosy oddane po godzinie "zero", tj. 12.11, zostaną odrzucone przez system komputerowy, który przez kilka kolejnych godzin będzie je zliczał. System obliczania głosów jest tak zaprogramowany, że nawet jeśli ktoś otrzyma potwierdzenie przyjęcia głosu oddanego po terminie, głos ten zostanie odrzucony.

Reklama

Głosować na Mazury w tym konkursie można poprzez internet (trzeba wypełnić formularz na stronie organizatora tj. szwajcarskiej fundacji "New7Wonders" lub na stronie: www.mazurycudnatury.org) lub sms-owo (nr 7155, wpisać Mazury, cena 1,23 zł).

Jak podaje na swojej stronie internetowej organizator głosowania, tj. fundacja New7Wonders, wyniki plebiscytu na nowe cuda natury zostaną ogłoszone 11 listopada o godzinie 7.07 pm czasu GMT, czyli o godz. 20.07 czasu polskiego. O tej porze mają być one opublikowane na stronie internetowej fundacji.

Urząd marszałkowski w Olsztynie, który od ponad trzech lat promuje udział Mazur w konkursie pod hasłem "Mazury cud natury", w ostatnich dniach plebiscytu organizuje m.in. wystawę fotogramów wykonanych w technologii 3D pokazujących Mazury w Parlamencie Europejskim w Brukseli. W samym Olsztynie stanie specjalny tir, w którym będzie można głosować. Wcześniej wyposażona w multimedia ciężarówka odwiedzała m.in. Warszawę, Gdańsk i Białystok.

Mazury są jedyną polską kraina biorącą udział w głosowaniu. O miano jednego z cudów natury rywalizują m.in. z Wezuwiuszem, Amazonką, Wyspami Galapagos czy Wielkim Kanionem Kolorado. W tej rundzie głosowania nie wiadomo, na którym miejscu plasują się Mazury i który z konkurentów je wyprzedza. W poprzednim etapie wyniki danych krain podawane były na bieżąco. W rundzie finałowej Fundacja New7Wonders podaje jedynie, czy w danym dniu kandydat zdobył więcej, czy mniej głosów niż dnia poprzedniego; jeśli więcej, przy nazwie miejsca jest zielona kropka, jeśli mniej - czerwona kropka.

Jak poinformowano PAP w urzędzie marszałkowskim w Olsztynie, w czasie trwania ostatniego etapu głosowania organizator ani razu nie przekazał żadnych informacji o miejscu Mazur w plebiscycie.

Akcja "Mazury Cud Natury" od dłuższego czasu postrzegana jest nie tylko jako promocja tego regionu, ale również całej Polski. Poparli ją m.in. prezydent Bronisław Komorowski i byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, a także Andrzej Wajda, prof. Marek Belka czy Mirosław Hermaszewski. Głosowanie wspiera też polski episkopat, a Benedykt XVI w liście skierowanym do Polaków napisał, że otacza modlitwą wszystkich, którym leży na sercu dobro, piękno i sława Mazur. Kardynał Dziwisz popierając Mazury przypomniał, że Mazury były ulubionym miejscem kajakowych wycieczek Jana Pawła II.

Reklama

Ogólnoświatowy konkurs na 7 Nowych Cudów Natury zorganizowany został w 2007 roku przez szwajcarską fundację New7Wonders. Do konkursu zgłoszono ponad 400 miejsc z całego świata, z czego do konkursu zakwalifikowano 261. (PAP)

jwo/ pad/