Wspólna aplikacja została złożona przez stronę ukraińską w styczniu bieżącego roku. Dokumentacja jest kompletna.

Reklama

W związku z tym misja ekspercka powinna się odbyć jesienią br. W przypadku pozytywnej rekomendacji ekspertów, rozpatrywanie kandydatury przez Komitet Światowego Dziedzictwa powinno mieć miejsce w przyszłym roku - na dorocznej sesji, odbywającej się zwykle na przełomie czerwca i lipca - dodała zastępca sekretarza generalnego Polskiego Komitetu do spraw UNESCO Aleksandra Wacławczyk.

Dotychczas w Polsce na liście UNESCO wpisanych jest zaledwie siedem drewnianych kościołów znajdujących się na terenie południowej małopolski.

Polsko-ukraiński szlak drewnianych cerkwi, który ma szanse powstać, będzie bardzo atrakcyjny dla turystów - zaznacza rzecznik marszałka województwa podkarpackiego Wiesław Bek. Cztery cerkwie z Podkarpacia znajdują się w Radrużu, Chotyńcu, Smolniku i Turzańsku.

Bek zaznaczył, że samorząd województw zamierza wesprzeć właścicieli obiektów, aby były one dobrze przygotowane do wizyty eksperta UNESCO.

Reklama

Z województwa małopolskiego szansę na wpisanie na listę UNESCO mają obiekty w Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych. Ze strony ukraińskiej są to obiekty w Potyliczu, Rahatyniu, Drohobyczu, Żółkwi, Werbiążu Niżnym, Jasinie, Użoku i Matkowie.

W ubiegłym tygodniu marszałkowie województw podkarpackiego i małopolski podpisali deklarację współpracy. W jej ramach mają wspólnie zabiegać o wpisanie na listę UNESCO cerkwi z obu regionów. W wspólnej deklaracji można przeczytać m.in. że drewniane kościółki to zabytki unikalne na mapie Europy, mocno związane z ideowymi wartościami.

"Te małe obiekty to piękne dzieła mistrzów architektury i snycerki są naszą spuścizną kulturową. Odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu świadomości i tożsamości lokalnej i regionalnej" - czytamy w dokumencie.

Polska Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO liczy 13 pozycji. Są na niej m.in. Stare Miasto w Krakowie, Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce, Zamek krzyżacki w Malborku i Hala Stulecia we Wrocławiu.