Wydarzeniem wiosny będzie koncert Petera Gabriela, który wystąpi 13 maja na Life Festival Oświęcim. Do Polski przyjedzie po raz pierwszy od 2003 roku. Towarzyszyć mu będzie 46-osobowa brytyjsko-niemiecka New Blood Orchestra. W programie koncertu znajdą się kompozycje z wydanego w ubiegłym roku albumu "New Blood".

Reklama

Podczas tegorocznego Life Festival Oświęcim, między 10 a 13 maja, zabrzmi muzyka w różnorodnych odmianach: world music, rock, pop, blues, reggae i klasyczna. Wystąpią artyści z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Izraela, Bałkanów i z Ameryki Południowej.

Brytyjski muzyk rocka progresywnego i pop Peter Gabriel był współtwórcą grupy Genesis. Po odejściu z niej poświęcił się karierze solowej. Na koncie ma pięć nagród muzycznych Grammy.

Największą gwiazdą muzycznego lata na Podbeskidziu będzie legendarny gitarzysta jazzowy Pat Metheny, który w Bielsku-Białej wystąpi 27 czerwca. Starania, aby muzyk zagrał w mieście, trwały 10 lat. Będzie to jedyny jego koncert w Polsce. Gitarzyście towarzyszyć będą muzycy z jego grupy Pat Metheny Unity Band: znany z występów na bielskiej Jazzowej Jesieni saksofonista Chris Potter, perkusista współpracujący m.in. z Chickiem Coreą Antonio Sanchez i basista Ben Williams.

Amerykański gitarzysta jazzowy Pat Metheny urodził się w 1954 roku. Na koncie ma 18 nagród muzycznych Grammy i kilkadziesiąt płyt.

Reklama

Bielscy fani jazzu ucztować będą jeszcze dwukrotnie. 20 kwietnia w bielskim Domu Muzyki wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych, trębacz Tomasz Stańko. Fani usłyszą utwory, które znajdą się na jego nowej płycie. Muzyk będzie ją nagrywał w czerwcu i zamierza dedykować Wisławie Szymborskiej, w hołdzie jej poezji, która była ważnym źródłem inspiracji przy komponowaniu ostatnich utworów. Stańce towarzyszyć będzie między innymi amerykański pianista kubańskiego pochodzenia David Virelles.

Cztery dni później w bielskim Klubie Klimat wystąpi wybitny amerykański kontrabasista jazzowy Christian McBride, który współpracował między innymi z McCoyem Tynerem, Sonnym Rollinsem, Joem Hendersonem, Herbiem Hancockiem, Patem Methenym, Chickiem Corea i Dianą Krall, a także Stingiem i Jamesem Brownem. Jego ubiegłoroczna płyta "Good Feeling" otrzymała nagrodę Grammy w kategorii najlepszy album zespołu jazzowego. W Bielsku-Białej towarzyszyć mu będą: Christian Sands na pianinie i Ulysses Owens junior na perkusji. Do Bielska-Białej artyści przylecą ze Szwajcarii. Po występie wyjadą do Estonii.

Miłośnicy muzyki pop również znajdą coś dla siebie. 1 czerwca podczas dni Bielska-Białej koncertować będzie belgijska grupa Vaya Con Dios. Grupa założona przez wokalistkę Dani Klein, Dirka Schoufsa, i Willy'ego Lambregta sprzedała ponad 10 milionów płyt, a w latach 80. i 90. byli w czołówce najpopularniejszych europejskich wykonawców. Na bielskim koncercie zaprezentują popowe melodie wzbogacone soulem, jazzem i muzyką latynoską.

W kwietniu w Bielsku-Białej odbędzie się festiwal Sacrum in musica. Melomani usłyszą między innymi muzykę chrześcijańską i żydowską. Wystąpią: wielki kantor synagog w Petersburgu i Moskwie Baruh ben Yankel Finkelshtein, prawosławny chór Valaam Closter Chants, a także chór gospel The Adventist Vocal Ensemble z Londynu.