We wtorek w Muzeum Pałacu w Wilanowie odbyła się konferencja nowej odsłony projektu Google Art Project, który jest inicjatywą utworzonego przez firmę Google Instytutu Kultury i ma na celu udostępnienie kultury jak największej liczbie odbiorców w internecie.

Reklama

Art Project jest platformą, która pozwala muzeom z całego świata prezentować szerokiej publiczności dzieła ze swoich kolekcji. W ciągu roku jego działania stronę odwiedziło 20 mln osób. Platforma odniosła też duży sukces jako medium społecznościowe. W tym czasie użytkownicy Art Project założyli aż 180 tys. własnych kolekcji, czyli subiektywnego wyboru obiektów z różnych udostępnionych kolekcji - powiedziała Agata Wacławik-Wejman, dyrektor ds. publicznych i relacji rządowych Google Polska.

Projekt początkowo skupiał kolekcje 17 placówek muzealnych. Od wtorku ich liczba wzrosła do 151, a wśród nich znalazło się Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Google Art Project to jeden z najlepszych projektów promujących dziedzictwo w internecie. Bardzo się cieszę, że do grona prestiżowych muzeów, które skupia, dołączyły dzisiaj dwa muzea z Polski. Mam nadzieję, że w kolejnych latach tych instytucji i placówek z Polski będzie przybywać. Polskie muzea nie były wystarczająco promowane na świecie, więc jest to dla nich duża szansa, zwłaszcza że naprawdę mamy się czym szczycić - powiedziała podczas konferencji Monika Smoleń, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wiceminister Smoleń podkreślała jednak, że internetowa platforma nie powinna zastępować prawdziwego obcowania ze sztuką, a jedynie do niego zachęcać.

Dziś trudno jest już mówić o dotarciu do potencjalnego odbiorcy oferty kulturalnej bez wykorzystania narzędzi komunikacji elektronicznej, co więcej w moim przekonaniu wykorzystanie internetu do promocji i upowszechniania kultury jest dziś po prostu konieczne. Dlatego tak ważnym jest inwestowanie w digitalizację dziedzictwa kulturowego i promocję oferty muzealnej w sieci. Ale warto zaznaczyć, że upowszechnianie sztuki w sieci nie może zastąpić autentycznego obcowania z nią. Najlepiej, gdyby digitalizacja była przede wszystkim formą zachęty i promocji, bo źródłem największej satysfakcji zawsze będzie rzeczywisty kontakt z dziełem sztuki - dodała.

Wsparcie dla projektu i upowszechnianie kolekcji polskich muzeów w internecie wyraził także Igor Ostrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

Z perspektywy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji chciałem wspomnieć o przygotowanych w naszym resorcie projektach, których celem będzie wspieranie takich inicjatyw jak Google Art Project. Zależy nam na jak najszerszym udostępnianiu zasobów wiedzy, dlatego rozpoczęliśmy pracę nad Ustawą o otwartych zasobach wiedzy, która wprowadzi ramowe zasady nabywania tych zasobów przez podmioty administracji i sposoby udostępniania już istniejących zasobów. Google i inne podmioty zajmujące się udostępnianiem zasobów informacyjnych dobrze wiedzą, ile dzisiaj istnieje barier administracyjnych i finansowych, które utrudniają cieszenie się z naszego wspólnego dorobku w sieci. Chcemy, żeby ta ustawa była pierwszym krokiem w kierunku otwarcia zasobów i ich dalszego udostępniania - powiedział Igor Ostrowski z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Reklama

Zarówno Muzeum Sztuki w Łodzi, jak i Muzeum Pałacu w Wilanowie mogą się poszczycić zaawansowanymi pracami w zakresie digitalizacji i udostępniania swoich zbiorów.

Muzeum Sztuki w Łodzi, które jest jedną z najstarszych na świecie placówek gromadzących i upowszechniających sztukę awangardową, prezentuje na platformie Art Project 80 prac dostępnych w wysokiej rozdzielczości, w tym bogatą kolekcję dzieł z początków XX wieku.

Nasza kolekcja jest wyjątkowa ponieważ nie ufundował jej hojny darczyńca, nie była to też inicjatywa miasta. Kolekcja Muzeum Sztuki w Łodzi to oddolna inicjatywa tworzących pod koniec lat 20. artystów: Władysława Strzemińskiego, jego żony Katarzyny Kobro, Henryka Stażewskiego, Jana Brzękowskiego oraz Julian Przyboś. Niczym współcześni znajomi na Facebooku skrzyknęli się, że muszą zgromadzić kolekcję najbardziej eksperymentalnej i awangardowej sztuki, która wówczas powstawała. Wykorzystali swoje kontakty w świecie i udało im się przekonać artystyczną czołówkę tamtego czasu do tego, by przekazali swoje dzieła do dopiero powstającego muzeum w odległej Łodzi - powiedziała Małgorzata Ludwisiak, wicedyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.

Zaprezentowaliśmy w projekcie wybór dzieł zaczynając od końca XIX wieku, koncentrując się na wieku XX i kończąc na XXI. Za pomocą przeglądu dzieł chcemy zwrócić uwagę internautów na istotne dla nas nurty i tendencje sztuki nowoczesnej i współczesnej, pamiętając o ich dziewiętnastowiecznych korzeniach. Już teraz można zobaczyć dzieła Tadeusza Kantora, Mirosława Bałki czy Edwarda Krasińskiego, a za chwilę udostępnimy artystów tworzących w XXI wieku, a wśród nich światowe gwiazdy jak Liam Gillick, Nairy Baghramian czy Roman Ondak. To artyści świetnie funkcjonujący w międzynarodowym obiegu i niedawno udało nam się pozyskać ich dzieła - dodała Małgorzata Ludwisiak.

Z kolei Muzeum Pałacu w Wilanowie udostępniło w ramach Art Project 55 dzieł. Wśród nich znalazł się m.in. obraz Pompea Batoniego "Apollo i dwie Muzy" czy "Portret konny Stanisława Kostki Potockiego" Jacquesa-Louisa Davida. Wszystkie dzieła można oglądać w wysokiej rozdzielczości, co najmniej kilku megapikseli.

Jesteśmy muzeum otwartym: podążamy za myślą Stanisława Kostki Potockiego, który już w 1805 roku udostępnił swoją kolekcję publiczności. Dzisiaj trudno nie skorzystać z możliwości, jakie oferuje Google Art Project, który pozwala na jeszcze szersze otwarcie muzeum w przestrzeni wirtualnej - powiedział Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Poza polskimi muzeami, w ramach Art Project dostępne są kolekcje najbardziej znanych placówek na świecie, takich jak Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy paryskie Muzeum Orsay oraz kolekcje wielu interesujących instytucji z całego świata, jak np. Muzeum Sztuki Islamskiej w Katarze czy zbiory Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej w Delhi.

Miłośnicy sztuki mogą za pomocą kilku kliknięć odkrywać już nie tylko obrazy, lecz także rzeźby, sztukę uliczną czy fotografie. Nowa, rozszerzona wersja Art Project objęła wiele dużych i małych instytucji, od tradycyjnych galerii po bardziej niekonwencjonalne miejsca, w których prezentowana jest sztuka. Projekt obejmuje teraz dzieła sztuki z szerokiego kręgu kultur i cywilizacji, np. brazylijskie graffiti uliczne, islamską sztukę użytkową i starożytną afrykańską sztukę naskalną. Projekt dostępny jest na stronie www.googleartproject.com.