Najcenniejszym atutem kamieniołomu jest jego struktura geologiczna, ale ważne są też walory krajobrazowe tego miejsca - powiedział przewodnik turystyczny i pomysłodawca udostępnienia wyrobiska turystom Grzegorz Pabian.

Na ścianach kamieniołomu widoczne są niewielkie zjawiska krasowe, skamieliny organizmów zwanych amfiporami i lustra geologiczne, czyli wygładzona powierzchnia skał, zeszlifowana podczas przesunięć tektonicznych. Przewodnik za najciekawsze uważa widoczne w kamieniołomie ślady stosowanych przez wieki technik wydobywczych. W Kamieniołomie Szewce prawdopodobnie od XVII wieku wydobywano tzw. marmur chęciński, czyli wapień dewoński. Najbardziej intensywnie pozyskiwano go w okresie staszicowskim oraz w dwudziestoleciu międzywojenny. Eksploatacja zakończyła się w latach 60-tych XX wieku.

Od tamtej pory kamieniołom zarastał - jak powiedział Pabian - i obecnie mało kto o nim wie, choć literatura na ten temat jest bogata. Miejsce to odzyskało obecnie charakter wyrobiska górniczego. Staraniem gminy teren oczyszczono z krzaków i śmieci, ogrodzono drewnianymi żerdziami. Zbudowano platformę widokową. Wyrobisko jest jednym z punktów Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego i, tak jak pozostałe, zostało oznakowane przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego.

Kamieniołom znajduje się w odległości zaledwie 2 km od jednego z najpopularniejszych turystycznie miejsc województwa, czyli Jaskini "Raj". Stąd do wyrobiska zwiedzających prowadzą tablice informacyjne. Miłośnicy dłuższych wędrówek mogą trafić do Kamieniołomu Szewce, schodząc w oznaczonych miejscach z niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego z Chęcin do Łagowa.

Pabian dodał, że w planach jest objęcie Kamieniołomu Szewce ochroną jako pomnika przyrody. Niewielka gmina Sitkówka-Nowiny leży pomiędzy bogatymi w atrakcje Kielcami i gminą Chęciny, i chce się promować jako "geologiczne i turystyczne wrota do Gór Świętokrzyskich". W najbliższy weekend gościć będzie dziennikarzy z Polskiego Stowarzyszenia Prasy Lokalnej, którzy poznają najważniejsze atrakcje turystyczne gminy: Kamieniołom Szewce i basen "Perła".

Chcemy być zauważonym miejscem na szlaku turystycznym - powiedział koordynujący wizytę dziennikarzy redaktor naczelny samorządowego "Głosu Nowin" Piotr Piestrzyński. Podkreślił, że gmina ma zróżnicowaną bazę noclegową: począwszy od schroniska turystycznego, poprzez kwatery agroturystyczne i motel, po trzygwiazdkowy hotel. Jej walory to także szlaki turystyczne i lasy.