Jak powiedział podczas konferencji prasowej członek zarządu woj. dolnośląskiego Paweł Czyszczoń, główną ideą konkursu było nie tylko wybranie najpiękniejszej wsi, ale przede wszystkim wyróżnienie najbardziej kreatywnych i pomysłowych mieszkańców.

Reklama

Konkurs ma zmusić do zdrowej rywalizacji. Dzięki niemu zacieśnia się współpraca pomiędzy sołectwami, a rozmaitymi lokalnymi stowarzyszeniami. Współpraca ta przyczynia się do rozwoju, pozyskiwania zewnętrznych dofinansowań i aktywizacji mieszkańców - tłumaczył Czyszczoń.

Komisja konkursowa odwiedziła wszystkie zgłoszone do konkursu wsie oceniając m.in. dbałość o zachowanie wiejskiego krajobrazu, zaangażowanie lokalnych stowarzyszeń i mieszkańców w życie gminy, współpracę sołectwa z gminą i umiejętność pozyskiwania pieniędzy na nowe inwestycje.

W tegorocznym konkursie na "Najpiękniejszą wieś" zwyciężył Pęgów w gminie Oborniki Śląskie, który zdaniem jurorów wyróżnił się przede wszystkim organizacją corocznego "Święta Truskawki", który promuje główny lokalny produkt. - Podczas święta organizujemy wiele rozmaitych konkursów, począwszy od najlepszego ciasta truskawkowego, koktajlu czy powideł, a na najlepszych 'truskawkowych' przebraniach dla dzieci kończąc - podkreśliła sołtys Pęgowa Marta Rogala.

Zaznaczyła także, że truskawka pozwala jednoczyć mieszkańców miejscowości, ponieważ chcemy, żeby ten owoc był także pewnego rodzaju symbolem, nawet przystanki autobusowe w naszej wsi poobklejane są naklejkami w kształcie truskawek.

Drugie miejsce w konkursie zajęła wieś Międzygórze w gminie Bystrzyca Kłodzka, a trzecie Potasznia w gminie Milicz.

W IV edycji konkursu przyznano także nagrody w kategorii "Najpiękniejsza Zagroda", "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" oraz "Najlepszy start w Odnowie Wsi". Wszyscy laureaci otrzymają nagrody w wysokości od 1 do 6 tys. zł.