Sanepid na swojej stronie internetowej poinformował w sobotę w południe, że woda na części kąpielisk w Zatoce Gdańskiej jest nieprzydatna do kąpieli.

Reklama

Zgodnie ze stanowiskiem sanepidu nie powinno się kapać w: Rewie od strony Zatoki Gdańskiej, Mechelinkach; w Gdyni - Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie oraz w Sopocie - Łazienkach Południowych I oraz II, wejściu 32A-33 oraz w Gdańsku - Jelitkowie.

Sanepid wskazał, że woda w kąpieliskach w Sopocie - Kamiennym Potoku-Koliba, wejścia - 13-17, wejścia -32A-33, Parku Północnym oraz Sopot-K22, nadaje się do kąpieli (wcześniej woda nie była zdatna do kąpieli).

Z aktualnych danych zamieszczonych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w sobotę w południe na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami - woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można bezpiecznie się kąpać.

Reklama

Sinice są we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.

Reklama

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie, jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.

Autor: Krzysztof Wójcik