"Warunki na szlakach są dobre. Temperatury rano były delikatnie poniżej 0; od minus 1 stopnia na Klimczoku do minus 3 st. na Hali Miziowej. Widoczność jest bardzo dobra. Rano było bezchmurnie” – podali goprowcy.

Grubość pokrywy śniegu w Szczyrku wynosi 15 cm, na Klimczoku 75 cm, przy schronisku na Markowych Szczawinach 114 cm, a na Hali Miziowej 125 cm.

Reklama

Drugi stopień zagrożenia lawinowego

W rejonie Babiej Góry obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Szczególnie niebezpiecznie jest pod przełamaniami terenu, w zagłębieniach, jarach i żlebach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.

Reklama

Zamknięty do odwołania jest szlak żółty, tzw. Perć Akademików, który służy tylko do podchodzenia na Babią Górę.

Wybierając się w góry należy dobrze się przygotować. Niezbędne jest zabezpieczenie termiczne. Trzeba zabrać ze sobą zapas ciepłych płynów, adekwatną do pory roku odzież, odpowiednie obuwie. Kijki ułatwiają utrzymanie równowagi. Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank.

W Beskidach funkcjonują wszystkie ośrodki narciarskie. Warunki na trasach są bardzo dobre.

Reklama

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

autor: Marek Szafrański