"Warunki są bardzo dobre. W sobotę rano było słonecznie. Chmur praktycznie nie było. Wiał słaby wiatr. Temperatura rano wynosiła od 10 do 13 stopni” – podali ratownicy GOPR ze stacji w Szczyrku.

Babiogórski Park Narodowy przypomniał, że trwa remont szlaku żółtego, tak zwanej Akademickiej Perci, na odcinku od Górnego Płaju na Diablak. Do 28 października jest on zamknięty. "Na Babią Górę można wejść szlakiem czerwonym od schroniska na Markowych Szczawinach oraz szlakiem czerwonym od przełęczy Lipnickiej (Polana Krowiarki), a także szlakiem zielonym od Przywarówki” – podano.

Reklama

Nadleśnictwo Andrychów poinformowało, że w związku z prowadzonymi pracami gospodarczymi w Leśnictwie Inwałd czasowo zamknięte są szlaki żółty oraz zielony z Inwałdu na Przykraźń.

Turyści, która wybiorą się na szlak, muszą się odpowiednio przygotować. Niezbędny jest zapas płynów. Należy je spożywać nie wtedy, gdy chce się nam pić, ale sukcesywnie, po łyku, by nie doszło do odwodnienia. Należy mieć przy sobie nieprzemakalną kurtkę. Szczególnie ważne jest obuwie. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. Na smartfonach warto zainstalować aplikacje z prognozami pogody i radarami burzowymi.

W przypadku nadejścia burzy trzeba zejść z otwartej przestrzeni. Nie wolno chronić się pod drzewem z uwagi na spadające konary. Nie należy też stawać w pobliżu skał, po których spływa woda, gdyż może dojść do porażenia.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Autor: Marek Szafrański