"Warunki na szlakach turystycznych są dosyć trudne. Pokrywa śnieżna jest różna: im wyżej, tym leży go więcej. Pogoda w sobotę rano była piękna: niebo bezchmurne, widoczność doskonała, bezwietrznie lub wiatr słaby. Temperatury były ujemne, od -9 stopni na Hali Miziowej i -8 na Markowych Szczawinach do -3 w Szczyrku” - podali beskidzcy goprowcy ze stacji w Szczyrku.

Reklama

Pogoda w Beskidach

Pokrywa śniegu w Beskidach wynosi od 3-5 cm w Szczyrku i Wiśle, przez 35 cm na Klimczoku do 77 cm na Markowych Szczawinach i 105 cm na Hali Miziowej. W partiach szczytowych Babiej Góry grubość pokrywy wynosi ponad 120 cm.

Na Babiej Górzeobwiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Występuje ono na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie żlebów, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu, przede wszystkim po północnej stronie masywu.

Reklama

Zamknięta do odwołania jest Akademicka Perć, czyli żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę.

Turyści, którzy wybiorą się na szlak, muszą być odpowiednio przygotowani. Należy się ciepło ubrać. Szczególnie ważne jest obuwie. Niezbędne są raczki. Należy mieć zapas ciepłych płynów. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. Z uwagi na zapadający zmrok należy zabrać latarkę.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.