Dziennik Gazeta Prawana logo

Leśnicy uratowali go z męczarni. Finał mógł być tragiczny. Nagranie obiegło sieć

5 marca 2025, 17:31
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
las, leśnicy
Leśnicy uratowali go z męczarni. Finał mógł być tragiczny. Nagranie obiegło sieć/Shutterstock
Leśnicy z Nadleśnictwa Grodzisk zamieścili w internecie nagranie z akcji ratunkowej daniela. Młody samiec zaplątał się w siatkę odgradzającą las od pola uprawnego. Zwierzę męczyło się, by móc się uwolnić. Interwencja leśników uratowała daniela. W innym wypadku finał mógł być fatalny.

Leśnicy pokazali nagranie z akcji ratunkowej. Uratowali młodego daniela

Leśnicy z Nadleśnictwa Grodzisk uratowali młodego daniela, którego poroże zaplątało się w siatkę, oddzielającą las od pola uprawnego. Zwierzę miotało się i męczyło, chcąc się oswobodzić z ogrodzenia, jednak nie było w stanie zrobić tego samodzielnie. Na szczęście na pomoc przyszli leśnicy. Gdyby nie akcja ratunkowa, zwierzę mogłoby umrzeć w męczarniach.

W minionym tygodniu na terenie OHZ Nadleśnictwa Grodzisk doszło do nietypowej sytuacji. Byk daniel zaplątał się porożem w siatkę, którą była ogrodzona uprawa rolna. Leśnicy pod pieczą Bartka - leśniczego ds.łowieckich niezwłocznie przystąpili do akcji ratunkowej. Działania przebiegły zgodnie z planem i daniel został uwolniony. Misja wykonana - taki jest nasz leśny obowiązek - czytamy na oficjalnym facebookowym profilu Nadleśnictwa Grodzisk.

Nagranie z akcji ratowania daniela można obejrzeć TUTAJ.

Leśnicy ostrożnie unieruchomili zwierzę, a następnie wyplątali jego poroże z ogrodzenia. Akcja ratunkowa została nagrana, a następnie udostępniona w internecie. Na nagraniu widać, jak natychmiast po uwolnieniu, daniel ucieka do lasu.

Daniele w Polsce. Są powszechne w naszych lasach

Daniele zwyczajne są powszechne w polskich lasach. To gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych, który pochodzi z Azji Mniejszej. Najpierw trafił do lasów śródziemnomorskich, a następnie rozpowszechnił się w wielu lasach, również w Polsce. W naszym kraju daniele najliczniej występują w zachodniej części kraju. Żyje zarówno na nizinach, jak i na wyżynach, w lasach liściastych i mieszanych. Żywi się pędami i korą drzew oraz roślinami zielnymi.

Długość ciała daniela wynosi 130–150 cm, wysokość w kłębie około 105 cm. Żyje w stadach, starsze samce żyją samotnie lub w niewielkich grupach. W Polsce daniel jest zwierzęciem łownym z okresem ochronnym. Na byki i cielęta polować można od 1 września do końca lutego, na łanie - od 1 września do 15 stycznia.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
oprac. Marta Kosakowska

Dziennikarka i redaktorka ze specjalizacją w tematyce kobiecej, społecznej i lifestylowej

Absolwentka filologii polskiej oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Doświadczona dziennikarka, reporterka, redaktorka, wydawca i PR-owiec. Jej obszarem zainteresowań są sprawy kobiet - zarówno te ważne, jak i te prozaiczne. Autorka licznych newsów, artykułów, reportaży i wywiadów. Od początku kariery zawodowej związana z mediami internetowymi. Specjalizuje się w zarządzaniu zawartością serwisów internetowych, SEO i marketingu treści. Publikowała w Wp.pl, Magazyn.wp.pl, Kobieta.wp.pl, Polki.pl, Viva.pl. Była redaktorka prowadząca serwisów internetowych So-magazyn.pl oraz So-design.pl.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora„Przeznaczenie” ukryte w karcie klubowej papieża? W Argentynie mówią, że to "niebiański znak" »
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj