Na Kasprowym Wierchu leży 62 cm śniegu. Wieje silny wiatr, który utworzył zwały śniegu, głównie w okolicach grani.

W Tatry wróciła zima

W Tatrach na szczytach temperatura spadła do ok. minus 8 st. C. Temperatura, kopy śniegu i porywisty wiatr, płaty zmrożonego śniegu zalegające na zboczach sprawiły, że w górach panują bardzo trudne warunki turystyczne.

Reklama

"Dodatkowym utrudnieniem w tej części Tatr jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego, jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC – to jest detektor, sonda i łopatka" – poinformowały służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Reklama

Zagrożenie lawinowe, zamknięty szlak

W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W czwartek 18 kwietnia na jeden dzień został zamknięty dla ruchu turystycznego szlak żółty w Dolinie Kościeliskiej w obu kierunkach — od wejścia do Wąwozu Kraków do Hali Pisanej.

Powodem ograniczenia były prace związane z usuwaniem drzew, które zagrażają bezpieczeństwu turystów.

Od czwartku, tym razem aż do odwołania został też zamknięty czarny szlak turystyczny z Polany Zahradziska na Przysłop Miętusi w obu kierunkach. Na tym trakcie rozpoczął się remont mostku.