Najwyższe szczyty Tatr

Tatry są nie tylko najwyższym pasmem górskim w Polsce. Oferują o wiele więcej niż imponujące szczyty. To także fenomenalne widoki i zróżnicowane trasy turystyczne. W samym sercu Tatr znajdują się najwyższe szczyty w Polsce.Pierwszy z nich to Rysy. Góra wznosi się na wysokość 2501 m n.p.m. Ma trzy wierzchołki, a najwyższy z nich znajduje się po słowackiej stronie granicy.

Kolejnymi rekordzistami Tatr są Mięguszowieckie Szczyty, które stanowią charakterystyczną część panoramy Morskiego Oka i podobnie jak Rysy, są szczytami granicznymi. Najwyższy z nich osiąga wysokość 2438 m n.p.m. i jest często odwiedzany przez taterników zainteresowanych wyzwaniami wspinaczkowymi. Wśród najwyższych szczytów w Tatrach, które znajdują się po polskiej stronie, jest także górujący nad Zakopanem WielkiGiewont (1895 m n.p.m.).

Reklama
Reklama

Najwyższe szczyty w Sudetach

Sudety to kolejne pasmo górskie w Polsce, które warto odwiedzić. Najwyższym szczytem Sudetów jest Śnieżka, która wznosi się na wysokość 1602 m n.p.m. To niezwykle popularne miejsce przyciąga turystów piękną panoramą i malowniczymi krajobrazami. Na szczycie góry znajduje się obserwatorium meteorologiczne oraz zabytkowa kaplica św. Wawrzyńca.

Turyści wybierający to miejsce jako cel wędrówki powinni pamiętać o trudnych warunkach, które panują na Śnieżce: często pada tu śnieg, występuje mgła oraz silny wiatr. Najpopularniejsze trasy na szczyt zaczynają się natomiast w pobliskim Karpaczu, co pozwala docenić także uroki tego klimatycznego miasteczka.

Szczyty w Górach Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie, choć nie tak wysokie jak Tatry, także mają swój niepowtarzalny charakter. Najwyższym szczytem w tym regionie jest Łysica, osiągająca wysokość 614 m n.p.m. Chociaż w porównaniu do innych pasm wyprawa na nią nie jest aż tak dużym przedsięwzięciem, oferuje ona spektakularne widoki.

Góra ma dwa wierzchołki, które oddalone są od siebie o około 700 metrów i znajdują się na niemal identycznej wysokości. Wędrówka na szczyt nie przysparza specjalnych trudności, jedynie sama końcówka trasy jest dość kamienista. To sprawia, że nawet wycieczka z dzieckiem nie powinna być problemem.