Jarosław Borejszo z WPN informuje, że wyznaczona trasa jest dość łagodna, ma zaledwie 19 metrów różnicy wzniesień. Według niego, jest to trasa bardziej rekreacyjna niż dla sportowców, ale park zaprasza wszystkich.

Reklama

Za to trasa jest piękna krajobrazowo, gdyż została wytyczona w terenie leśnym oraz nad samym jeziorem Wigry. Zimą, kiedy jest śnieg, daje to wspaniałe efekty wizualne - powiedział Borejszo.

Trasa została w niedzielę uroczyście otwarta przez pracowników WPN. W otwarciu wzięło udział kilkudziesięciu biegaczy na nartach. Pogoda dopisała, gdyż w nocy spadł śnieg.

Trasa narciarska rozpoczyna się w Słupiu. Biegnie m.in. przez Półwysep Dąbek, Suchar Rzepiskowy oraz wzdłuż ścieżki edukacyjnej Jeziora. W punktach węzłowych stoją tablice informacyjne z numerem miejsca dla łatwej orientacji w terenie. Trasa oznakowana jest drogowskazami i znakami malowanymi na drzewach z sylwetką narciarza.

To druga trasa narciarska w WPN. W wigierskim parku kilka lat temu powstała trasa o długości 8,5 km. Są to trzy pętle o różnym stopniu trudności. Najdłuższa ma 6,5 km. Wszystkie wiodą przez tereny leśne parku wokół miejscowości Krzywe koło Suwałk. Trasy są oznakowane drogowskazami. W 13 punktach ustawiono tablice informacyjne, by amatorzy narciarstwa nie zabłądzili w lesie. W zimy obfitujące w śnieg z tras korzysta nawet blisko 10 tysięcy narciarzy.