Jak poinformował Jarosław Sroka z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) karetki stacjonują w czterech bazach. W Sztynorcie, skąd ratownicy będą nieść pomoc wodniakom na wszystkich jeziorach na północ od akwenu Kisajno. W Giżycku, skąd karetka będzie wypływać do potrzebujących ratunku żeglarzom na szlaku od jeziora Kisajno do jeziora Szymon. Lekarze stacjonujący w Rynie będą udzielać pomocy na jeziorach: Ryńskie i częściowo Tałty (do linii wysokiego napięcia) oraz kanałach do jeziora Szymon. Karetka stacjonująca w Wierzbie będzie wypływać do żeglarzy na wszystkich jeziorach na południe od linii wysokiego napięcia na jeziorze Tałty.

Reklama

Jak podkreślił Sroka karetki zostały zmodernizowane tak, żeby poszkodowany mógł być transportowany w kabinie łodzi ratunkowej. Zespoły ratownicze będą pełnić dyżury do 30 września.

To już dziewiąty sezon funkcjonowania wodnych karetek na Wielkich Jeziorach Mazurskich. W ubiegłym roku ratownicy interweniowali ponad 300 razy, 78 osób przetransportowano do szpitali, dwie osoby najciężej poszkodowane wymagały transportu śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.