Komitet Światowego Dziedzictwa, w skład którego wchodzi 21 państw, a przewodniczy mu obecnie Rosja, zadecydował o dopisaniu do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO krajobrazu naturalnego Rio de Janeiro. "Cidade maravilhosa"(wspaniałe miasto), jedno z najpiękniej położonych miast świata, które rozkłada się malowniczo pomiędzy granitowymi wzgórzami nad zatoką Guanabara jest jednym z czterech nowych miejsc na liście wyróżnionych obiektów kulturalnych.

Reklama

Oceaniczna Zatoka Guanabara i największy miejski las na świecie - Park Narodowy Tijuca, zostały uznane przez Komitet za największe walory miasta, które ukształtowały i zainspirowały rozwój Rio de Janeiro. Do najwspanialszych atrakcji miasta można zaliczyć również górę Corcovado z pomnikiem Chrystusa, który jest jednocześnie największym posągiem Art Deco na świecie.

Na uwagę zasłużyły też słynne plaże Copacabana, docenione za ich wkład w rozwój plenerowego życia kulturalnego miasta, które jest jego cechą charakterystyczną. Długie na 4 kilometry piaszczyste wybrzeże jest gospodarzem wielu imprez kulturalnych i sportowych, m.in. noc sylwestrowa i mistrzostwa świata w piłce nożnej plażowej. Artyści, którzy wystąpili na Copacabanie to m.in. The Rolling Stones, Rod Stewart i Lenny Kravitz.

Rio de Janeiro może dodatkowo pochwalić się największym w Ameryce Południowej, 200-letnim ogrodem botanicznym pełnym nietypowych okazów. - Rio de Janeiro jest również uznawane za źródło artystycznej inspiracji dla muzyków, projektantów, architektów i urbanistów - argumentował dodatkowo UNESCO.

Rio de Janeiro zawsze cieszyło się dużą popularnością wśród turystów, ale wkrótce będzie w centrum uwagi całego świata. W 2014 roku Rio de Janeiro będzie gospodarzem mistrzostw świata w piłce nożnej, a dwa lata później igrzysk olimpijskich. W związku z tym miasto planuje posprzątanie zanieczyszczonych plaż miejskich, poprawę infrastruktury publicznej oraz usprawnienie funkcjonowania miejskiej komunikacji.

Reklama