W środę prezydent Humala wydał dekret zezwalający na przejęcie ziem w pobliskim mieście Chinchero, gdzie ma powstać nowe lotnisko.

Reklama

Na budowę nowego obiektu zdecydowano się, aby, jak powiedział sam prezydent, móc przyjmować większą liczbę turystów. Co więcej, inwestycja ma pomóc w zwalczaniu biedy przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla kultury prekolumbijskiej. - Nowe lotnisko oznacza nie tylko więcej przyjezdnych, ale także nowe miejsca pracy i pomoc dla lokalnych społeczności - powiedział prezydent.

Machu Picchu, które odkrył w 1911 roku amerykański historyk Hiram Bingham, jest spuścizną kultury Inków i popularną atrakcją turystyczną. Obecnie miasto odwiedzane jest każdego dnia przez 2 500 osób. Międzynarodowa organizacja UNESCO już wcześniej ostrzegała przed nadmierną liczbą turystów podziwiających ten obiekt oraz upominała władze, aby nie zapominały o należytej konserwacji zabytkowego kompleksu. Obawy przed szkodliwym wpływem turystów pojawiły się na nowo wraz z ogłoszeniem decyzji o budowie kolejnego portu lotniczego w regionie.

Miasto, wybudowane przez Inków w XV w., znajduje się na wysokości 2500 m n.p.m. Wycieczkę do Machu Picchu zaczyna się z oddalonego o 112 km Cuzco. Dystans ten można pokonać pociągiem, autobusem lub pieszo.