Symbolami Miśni są także wzgórze z Zamkiem Albrechta (Albrechtsburg), pierwszym zamkiem zbudowanym w krajach niemieckojęzycznych oraz Benon z Miśni, biskup diecezji miśnieńskiej, święty Kościoła katolickiego. Szczególną uwagę przyciągają również winnice rozpościerające się po obu stronach Łaby oraz jeden z najpiękniejszych niemieckich jarmarków bożonarodzeniowych.

Reklama

Miśnia zwana jest kolebką Saksonii, a jej początki datuje się na rok 929, w którym król Henryk I Ptasznik założył gród obronny na nowo podbitych terenach słowiańskich. Na przestrzeni wieków miasto miało ogromne znaczenie dla rozwoju Saksonii, a swój szczególny rozkwit zawdzięcza dynastii Wettinów. Miśnia, ze swoja ponad tysiącletnią historią, jest miastem powiatowym w południowo wschodniej części Niemiec, w Saksonii. Położona jest nad rzeką Łaba i jej dopływem rzeką Triebisch, 25 km od Drezna, 75 km od Lipska oraz 30 km od Freiberga.

Nad miastem góruje Wzgórze Zamkowe z kompleksem zamkowo-katedralnym, z którego roztacza się panorama miasta ukazująca romantyczny krajobraz morza dachów i pokrytych brukiem uliczek Starego Miasta. Na wzgórzu mieści się gotycka katedra św. Jana i Donata, kształtująca swoimi wieżami urzekającą panoramę miast. Budowa katedry trwała ok. 150 lat i została zakończona w 1400 roku. W katedrze, która ma dwa ołtarze, znajduje się wiele zachowanych dzieł wybitnych artystów oraz Kaplica Książęca, będąca jednym z najsłynniejszych miejsc pochówku książąt z dynastii Wettinów. Zbudowany w późnobarokowym stylu, przez Wettinów, zamek Albrechta (Albreschtsburg) jest pierwszą tego typu budowlą w państwach niemieckojęzycznych. Był rezydencją książęcą i domicylem miśnieńskiej manufaktury porcelany.

Znana na całym świecie miśnieńska porcelana była pierwszą wytwarzaną w Europie porcelaną. Manufaktura została założona w 1700 roku, z polecenia Augusta II Mocnego. Po dzień dzisiejszy w miśnieńskiej manufakturze, która z zamku została przeniesiona do doliny rzeki Triebisch, wytwarzana jest porcelana użytkowa i ozdobna - rękodzieło sygnowane dwoma skrzyżowanymi, niebieskimi mieczami. W manufakturze mieści się muzeum, w którym odwiedzający mogą podziwiać rozwój porcelany na przestrzeni wieków oraz poznać tajniki formowania i malowania tych filigranowych kosztowności.

Prócz Wzgórza Zamkowego oraz Państwowej Manufaktury Porcelany, do najciekawszych miejsc w Miśni należą również Stary Rynek z późnogotyckim ratuszem i zabudowaniami z epoki gotyku, renesansu i baroku wraz z kościołem Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche), jak i Zamek Siebeneichen czy kościół św. Benona (St. Benno-Kirche).

Św. Benon jest patronem Miśni, Monachium oraz Bawarii. W Polsce jest otaczany szczególnym kultem w diecezji poznańskiej oraz jest patronem Kościoła Rektoralnego pw. św. Benona w Warszawie. Benon z Miśni był benedyktynem, opatem, biskupem diecezji miśnieńskiej. Ze swoich podróży przywiózł winorośle i założył winnicę, która zapoczątkowała ich uprawę w Dolinie Łaby. Saksoński region winiarski jest najmniejszym i najbardziej wysuniętym na północ obszarem, na którym uprawia się winorośl w Niemczech. Łagodny mikroklimat Łaby umożliwia tysiącom drobnych winiarzy wytwarzanie wytrawnego wina, którym zachwycają się mieszkańcy i turyści.

Otoczona wzgórzami, winnicami i lasami Dolina Łaby daje wyjątkowe możliwości do wędrówek, wypraw rowerowych (Elberadeweg), czy wycieczek kołowym parowcem Saksońskiej Żeglugi Parowej lub samochodem wzdłuż Saksońskiej Drogi Winnej (Sächsische Weinstraße).

W Miśni porcelanę spotyka się na każdym kroku: w wielu sklepikach oraz antykwariatach na Starym Mieście, na wieży kościoła Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) na której znajduje się pierwsza czynna instalacja dzwonków z miśnieńskiej porcelany, w kościele św. Mikołaja (Nikolaikirche), w którym można podziwiać największe na świecie, 2,5-metrowe, porcelanowe figury czy w Muzeum Miejskim (Stadtmuseum Meißen). Miśnia jest położonym w czarującym krajobrazie miastem porcelany i wina, którymi każdy chciałby się pochwalić na swoim stole.