Mannheim jest miastem uniwersyteckim, drugim co do wielkości miastem Badenii-Wirtembergii, sercem obszaru metropolitalnego Rhein-Necker oraz dawną rezydencją elektorów Palatynatu Reńskiego.
Począwszy od bram pałacu aż po brzeg rzeki Necker jawi nam się „kwadratowa budowa” miasta. Mannheim zachowało zabytkowy układ urbanistyczny na planie szachownicy. Stare centrum miasta składa się z 144 kwadratów a oddzielające je ulice nie mają nazw, a w zamian oznaczenia siatki pól, np. B5 czy H7 itd.
Miasto ma wiele twarzy. W barokowym pałacu mieści się uniwersytet, który jest jedną z najlepszych państwowych uczelni ekonomicznych w Niemczech. Uwagę przyciąga również oferta kulturalna: Teatr Narodowy (Nationaltheater), w którym wystawiane są opery, sztuki teatralne i balety, muzea z renomowanymi wystawami czy koncerty od muzyki klasycznej po muzykę pop, jak i wiele innych wydarzeń kulturalnych. Do najciekawszych zabytków architektonicznych zalicza się drugi co do wielkości w Europie barokowy pałac i monumentalną wieżę ciśnień wraz z najpiękniejszym i największym w Europie kompleksem parkowym w stylu secesyjnym.
Na miłośników sztuki i architektury czeka więc wiele ciekawych i zachwycających miejsc. Jednak również serca wielbicieli zakupów zabiją szybciej, Mannheim jest bowiem centrum handlowym regionu metropolitalnego Rhein-Necker, w szczególności wzdłuż głównych ulic Planken oraz Breite Strasse znajdziemy wiele centrów handlowych wypełnionych modnymi sklepami. Podczas chwili odpoczynku na zwiedzających czeka wiele wykwintnych restauracji, przytulnych kawiarni czy czarujących parków.
Mannheim zaistniało na mapie Europy gdy w 1720 roku Karol III Filip Wittelsbach przeniósł stolicę Palatynatu z Heidelberga do Mannheim. Od tego czasu miasto stało się rezydencją elektorów Palatynatu Reńskiego i centrum nauki, sztuki i kultury. W tym samym czasie książę zlecił budowę imponującego pałacu, którego fasada długa jest na 450m. Pałac składa się z kilku skrzydeł, kilku dziedzińców, biblioteki i kaplicy zamkowej. Budowla ta była wzorowana na pałacu wersalskim, liczyła niegdyś 1000 pomieszczeń.
W 1727 roku książę podarował zakonowi jezuitów ziemię na zachód od pałacu i po sześciu latach powstał kościół jezuitów (Jesuitenkirche). Kościół został zbudowany na podstawie planów włoskiego architekta, a jego pierwowzorem był główny kościół zakonu jezuitów w Rzymie, znany kościół Najświętszego Imienia Jezusa w Rzymie (wł. La Chiesa del Santissimo Nome de Gesù). Wewnątrz kościoła możemy podziwiać barokowy przepych oraz elementy gotyckie, jak i renesansowe. Zachowały się dwa oryginalne ołtarze boczne, a ołtarz główny jak i przepiękne freski zostały zrekonstruowane.
Jako najbardziej reprezentatywną budowlę sakralną należy zaliczyć kościół Chrystusowy (Christuskirche). Ta neobarokowa budowla została wzniesiona w roku 1907, w trzechsetną rocznicą miasta. Średnica kopuły mierzy 23 m długości, a wysokość wieży 65m. Na portalu głównym zauważyć można elementy stylu secesyjnego, a największe wrażenie robią figury dwunastu apostołów okalające kopułę wieży. W kościele znajdują się jedne z największych i najstarszych organów w Niemczech.
W Mannheim znajduje się kilka parków, których drzewa oferują cień, by odpocząć i rozkoszować się widokami przepięknych, często egzotycznych drzew i krzewów. Na największą uwagę zasługują Luisenpark i Herzogenriedepark. Luisenpark odpowiada wielkością 50 boiskom do piłki nożnej i jest zaliczany do najpiękniejszych kompleksów parkowych w Europie. Park gwarantuje różnorodność doznań, począwszy od egzotyczne drzew i krzewów, przejażdżkę łódką, place zabaw, wybiegi dla zwierząt do sceny na jeziorze i chińskiego ogrodu z herbaciarnią, która jest zaliczana do największych w Europie. Przy parku znajduje się wieża telekomunikacyjna z platformą widokową i restauracją na wysokości 125 m. W godzinnych taktach platforma obraca się wokół własnej osi i zapewnia niezapomnianą panoramę miasta, z widokiem aż po lasy Odenwald i Pfälzerwald.
Mannheim zapewnia nam pełen zestaw rozkoszy dla oka, jak i dla podniebienia, w szczególności należy spróbować reńskich win, a nowe wino i tarta cebulowa na długo pozostaną w naszej pamięci. Miasto kultury i natury, wielu możliwości i nowoczesności - rozkosz do kwadratu.