Palestyna jest krajem partnerskim trwających do soboty w Poznaniu Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon.

Reklama

Zależy nam na zacieśnianiu współpracy pomiędzy Polską a Palestyną i zapraszaniu turystów do nas. Turyści z Polski stanowią drugą, po Rosjanach, największą grupę odwiedzających Palestynę. Według naszych szacunków, w tym roku będzie ich ok. 200 tys., spodziewamy się, że w kolejnych latach odwiedzi nas jeszcze więcej gości z Polski - powiedziała minister Rula Maayah.

Kiedy mówię: Palestyna, mam na myśli Betlejem - miejsce, gdzie narodził się Jezus Chrystus, Jerozolimę - gdzie był ukrzyżowany i Jerycho - najstarsze miasto świata. Palestyna jest mała, ale ma bardzo duży potencjał turystyczny - dodała.

Minister przyznała, że oferta turystyczna skierowana do odwiedzających Palestynę nie jest związana wyłącznie z pielgrzymkami do Ziemi Świętej - oferuje liczne atrakcje związane ze skarbami historycznymi i kulturowymi ludzkości. - Wizyta w tym regionie jest bezpieczna i przyjazna. Palestyna jest rajem dla pielgrzymów, archeologów, odkrywców i pasjonatów dobrej kuchni. Powstają nowe hotele - obecnie turyści mają do dyspozycji ponad 8 tys. pokoi. To o 100 proc. więcej niż w 2000 roku - poinformowała.

Ojciec Jerzy Kraj, franciszkanin pracujący w Ziemi Świętej podkreślił, że przybywający w to miejsce turyści i pielgrzymi nie powinni obawiać się o swoje bezpieczeństwo. - Izrael i Palestyna dbają o to, by ludzie nie obawiali się przyjeżdżać do Ziemi Świętej. Wiadomości, jakie przekazują media, czasem wywołują wrażenie zagrożenia, ale ono nie istnieje dla przybywających tutaj. Infrastruktura turystyczno-pielgrzymkowa jest bardzo dobrze przygotowana, choć w przypadku pielgrzymów nie zawsze jest to najważniejsze - powiedział.

Reklama

W czterodniowych targach turystycznych w Poznaniu bierze udział ok. 650 wystawców - przedstawiciele biur podróży, wszystkich polskich i wielu zagranicznych regionów, hoteli, ośrodków spa i wellnes, usługodawcy w turystyce oraz przewoźnicy.